Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2015)

UNICEF: İklim değişikliğinin asıl mağduru çocuklar olacak


Yarım milyardan fazla çocuk sellerin son derece sık görüldüğü yörelerde yaşıyor
160 milyon çocuk ise şiddetli kuraklığın hüküm sürdüğü yerlerde 


NEW YORK/CENEVRE, 24 Kasım 2015– UNICEF’in COP21 olarak bilinen 21. Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansı öncesinde yayınladığı bir rapora göre, bugün yarım milyonu aşkın sayıda çocuk sellerin son derece sık görüldüğü yörelerde, 160 milyon çocuk da şiddetli kuraklığın hüküm sürdüğü yerlerde yaşamaktadır; bu çocuklar iklim değişikliğinin etkilerine son derece açık konumda bulunmaktadır…
 
Sel tehlikesine maruz yörelerde yaşayan 530 milyon çocuktan yaklaşık 300 milyonu nüfusun yarısından fazlasının yoksulluk içinde olduğu, başka bir deyişle günde 3, 10 dolardan az kazançla yaşadığı ülkelerdedir. Şiddetli kuraklığın tehdit ettiği yerlerdeki çocukların 50 milyonu ise nüfusun yarısından fazlasının yoksulluk içinde olduğu ülkelerdedir.
 
UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Sadece bu sayılar bile hemen harekete geçilmesinin ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor.  İklim değişikliğinden en az sorumlu olanlar bugünün çocuklarıdır; gelgelelim, bunun sonuçlarına en fazla katlanmak zorunda kalanlar da onlar ve onların çocukları olacaktır. Ve çoğu zaman olduğu gibi, dezavantajlı topluluklar aynı zamanda en büyük tehlikeyle karşı karşıya olanlardır”.
 
İklim değişikliği daha fazla kuraklık, daha fazla sel, sıcak hava dalgası ve diğer aşırı hava koşulları anlamına gelir. Bu tür durumlar ölümlere ve yıkıma yol açabildiği gibi malnütrisyon, sıtma ve ishal gibi çocuk ölümlerinde önemli payı olan hastalıkların daha da yaygınlaşmasına katkıda bulunabilir. Böylece ortaya bir kısır döngü çıkabilir: Herhangi bir kriz durumu öncesinde yeterli su ve sanitasyondan yoksun bir çocuk selden, kuraklıktan ya da güçlü bir fırtınadan daha gazla etkilenecek, toparlanması daha uzun sürecek, bir sonraki krizde ise daha büyük risklerle karşılaşacaktır.
 
Sel riskinin en yüksek olduğu yörelerde yaşayan çocukların büyük bir çoğunluğu Asya’da, kuraklığın tehdit ettiği yerlerdeki çocukların ise çoğunluğu Afrika’dadır.
 
COP21 (30 Kasım’dan 11 Aralığa kadar sürecektir) için Paris’te bir araya gelecek dünya liderleri sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik bir anlaşma üzerinde duracaklardır. Uzmanlara göre sera gazı emisyonlarının azaltılması hava sıcaklıklarında katastrofik sonuçlara yol açabilecek artışların önlenmesi açısından kritik önem taşımaktadır.
 
Lake: “İklim değişikliğinin yol açabileceği yıkıma karşı ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Harekete geçmemenin izah edilebilir hiçbir yanı yoktur. Çocuklarımız ve gezegenimiz için COP21’de doğru kararlar almak zorundayız.”

###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
Patrick Moser, UNICEF New York, pmoser@unicef.org; + 1 212 326 7120