Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2012)

ÇHK Sonuç Gözlemleri Ankara'da Ele Alındı


Ankara, 25 Eylül 2012- BM Çocuk Hakları Komitesi'nin (ÇHK) Türkiye tarafından verilen 2. ve 3. dönem raporlarına yönelik Sonuç Gözlemleriyle ilgili olarak UNICEF - Türkiye tarafından bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, elçilikler, uluslararası kuruluşlar ve BM kuruluşlarından 40'ı aşkın temsilci katıldı.

BM Çocuk Hakları Komitesi, çocuk haklarını tüm ülkede yaşama geçirme çalışmalarıyla ilgili olarak Türkiye tarafından sunulan birleşik 2. ve 3. Dönem raporlarını (CRC/C/TUR/CO/2-3) 1 Haziran 2012 tarihinde değerlendirmişti.

UNICEF-Türkiye ve Türkiye sivil toplumunun temsilcileri, başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın yer aldığı, çeşitli sektörlerden üst düzey kişilerin bulunduğu Türk delegasyonun katıldığı ilgili ÇHK oturumunu gözleme olanağı bulmuştu.

Komite’nin Sonuç Gözlemleri Türkiye’de çocukların yararına bundan böyle yapılacak tüm çalışmalara yol göstermek üzere 77 gözlem ve tavsiye içermektedir. UNICEF bu önemli belgeyi memnuniyetle karşılamakta ve uygulanmasına katkıda bulunacak tüm paydaşları destekleme kararlılığını ifade etmektedir.

UNICEF’in Türkiye’ye ilişkin Sonuç Gözlemlerinin gereklerinin yerine getirilmesini izleme kararlılığını dile getiren UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban,“Sonuç Gözlemlerinin gereklerinin yerine getirilmesinde Hükümete yardımcı olma açısından gerek ulusal gerekse uluslar arası kuruluşlar kısa ve uzun vadede çok önemli roller oynayabileceğini” belirtti.

Toplantı sırasında Türkiye’de çocuk haklarının genel durumuna ilişkin ayrıntılı bilgiler paylaşıldı ve ülkenin bu alandaki ulusal gündeminin desteklenmesindeki önceliklerle ilgili canlı tartışmalar yaşandı.

İlgili bağlantılar:

Çocuk Hakları Komitesi Web Sayfası:

http://www2.ohchr.org/english/bodies/crc/index.htm

ÇHK’nin Türkiye ile ilgili sonuç gözlemleri:

http://www2.ohchr.org/english/bodies/crc/docs/co/CRC_C_TUR_CO_2-3.pdf

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Web Sayfası:

http://www.cocukhizmetleri.gov.tr/tr/html/110/Cocuk+Haklari+Ile+Ilgili+Mevzuat_+Protokol+ve+Raporlar/

Sivil Toplum Çocuk Hakları Web Sayfası:

http://www.cocukhaklariizleme.org/turkiyenin-ikinci-periodik-raporu

Daha fazla bilgi için:

Severine Jacomy Vite, Çocuk Koruma Bölümü Başkanı , 454 1000