Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2016)

UNICEF İnovasyon Fonu açık kaynak teknolojilerine yatırım yapacak


© UNICEF/UN08324/Tylle
NEW YORK, 1 Şubat 2016– UNICEF, yeni başlattığı İnovasyon Fonu kapsamında, dünyada en güç durumlarda yaşayan çocukların koşullarını iyileştirmek amacıyla tasarlanan teknolojik buluşlar için finansman başvurusunda bulunulması çağrısı yaptı.  

UNICEF İnovasyon Eş Başkanı Christopher Fabian konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “UNICEF İnovasyon Fonu’nun amacı, çocuklara yönelik açık kaynak teknolojilerine yatırım yapmaktır. Bu alanda, başlangıç için çok fazla sermaye gerektirmeyenler de dâhil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki fırsatları belirleyeceğiz. Sorunlara çözüm üretebilecek toplulukları belirlemeyi ve onlara çocukların karşılaştıkları bir takım acil sorunlara basit çözümler geliştirmelerinde yardımcı olmayı umuyoruz.”
 
Finansman olanaklarından yararlanmak isteyen projelerin açık kaynaklı ve çalışan bir prototipe sahip olması gerekmektedir.  Bu çerçevede yeni bir teknolojinin geliştirilmesinin yanı sıra, hali hazırda mevcut olan bir teknolojinin daha ileri düzeyde geliştirilmesi ya da ölçeğinin büyütülmesi de söz konusu olabilir.
 
Bugüne dek 90 milyon dolar tutarında kaynak sağlamış olan UNICEF İnovasyon Fonu, gelişmekte olan ülkelerdeki yenilikçilere yararlanabilecekleri bir kaynak havuzu sunmaktadır. Buluş sahipleri bu kaynaklardan yararlanarak test edilmiş projelerini bir sonraki aşamaya taşıyabilmektedirler. Fon kapsamındaki yatırımlar üç portföy alanına odaklanmaktadır:
 
  • Öğrenim ve gençlik katılımı dâhil olmak üzere, 25 yaşın altındakiler için bir dizi ihtiyacı karşılamaya yönelik ürünler;
  • Karar alma sürecinde güncel bilgiye ulaşmayı sağlayacak buluşlar;  
  • Bağlantı, enerji, finans, sensörler ve ulaşım dâhil olmak üzere hizmetlere ve bilgiye erişimi artıracak altyapı çalışmaları.
 
Fabian’ a göre, bu üç alan, blockchain, 3D basım, giyilebilir teknoloji ürünleri ve sensörler, yapay zekâ ve yenilenebilir enerji gibi hızla gelişen teknolojiler sayesinde yatırım için olgunlaşmış alanlar haline gelmiştir.
 
Başvurusu yapılan projeler bir dizi kritere göre değerlendirilecektir. Bu kriterler arasında kurulan ekibin gücü, projenin çocuklar açısından gerekliliği ve oluşturulan açık kaynak fikrinin mülkiyet çerçevesinde gelecek açısından potansiyel değer taşıyıp taşımadığı da yer almaktadır.
 
UNICEF İnovasyon Fonu daha önce de, bugün milyonlarca kullanıcıya ulaşmış bulunan RapidSMS, RapidPro ve U-Report gibi teknolojik çözümlere yatırım yapmıştı.
 
İlgi duyanlar için en son başvuru tarihi 26 Şubat 2016’dır. Daha fazla bilgi için: www.unicefinnovationfund.org
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Multimedya içeriğini indirmek için: http://weshare.unicef.org/mediaresources
 
Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin
 
UNICEF İnovasyon hakkında
UNICEF İnovasyon tüm dünyadan çeşitli disiplinlere mensup kişilerin oluşturdukları bir ekiptir. Ekibin görevi, UNICEF’in çalışmalarını güçlendirecek teknolojileri ve uygulamaları belirlemek, bunların prototiplerini çıkarmak ve geniş ölçeğe taşımaktır. 190 ülkedeki varlığımızla, tüm dünyada çocukların yaşamını iyileştirecek inovasyonları ortaya çıkarıp bunları daha geniş ölçeklere taşıyoruz. UNICEF’in inovasyon ve buluşlarla ilgili çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org/innovation ve www.unicefstories.org. Bizi Twitter’dan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
 
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org