Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2016)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Suriye'deki bir hastanede bulunan çocuklara yönelik yapılan saldırıya ilişkin açıklaması


NEW YORK, 15 Şubat 2016– UNICEF olarak, Suriye’de bulunan ve ikisi UNICEF tarafından desteklenen dört sağlık kuruluşunu hedef alan saldırıları dehşetle karşılamaktayız. Saldırıya uğrayan sağlık merkezlerinden biri olan ana-çocuk sağlığı hastanesinde hayatını kaybeden çocukların olduğu ve yaralananların tahliye edildikleri bildirilmektedir.

Saldırıların ikisi Halep-Azaz’da, diğer ikisi ise İdlib’de gerçekleşmiş ve gelen haberlere göre bu hastanelerden biri dört kez saldırıya hedef olmuştur. Bunların yanı sıra Azaz’da iki okula saldırıldığı ve altı çocuğun bu saldırılarda yaşamını yitirdiği de bölgeden gelen haberler arasında yer almaktadır.

UNICEF acil olarak, konuyla ilgili daha çok bilgiye ulaşmak için çalışmalar yürütmektedir.

Suriye’de hastanelerin üçte biri, okulların ise dörtte biri (5.000 okul) hizmet veremez durumda bulunmaktadır. Uluslararası İnsani Hukukun getirdiği zorlu diplomatik yükümlülükler ve mecburiyetler bir yana, burada kurban edilenin çocuklar olduğunu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Çocuklar.
 
###
  
Daha fazla bilgi için:
 
John Budd, +1 (917)909-9542 jbudd@unicef.org
 
Juliette Touma +962 7 98674528 jtouma@unicef.org
 
Kieran Dwyer +963 (0) 992 89 28 47 kdwyer@unicef.org