Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2016)

Çok ülkeli yeni girişim milyonlarca kız çocuğunu erken evliliğe karşı koruyacak - UNICEF/UNFPA


© UNICEF/UNI202947/van der Velden
NEW YORK, 8 Mart 2016–UNICEF ve UNFPA Uluslararası Kadınlar Günü sebebiyle yaptıkları ortak açıklamada çocuk evliliklerini sonlandırmaya yönelik faaliyetleri hızlandırma amaçlı ve çok ülkeli yeni bir girişimin, dünyada en güç durumdaki milyonlarca kız çocuğunun haklarını koruyacağını belirtti.

Bugün açıklanan UNFPA-UNICEF Çocuk Evliliklerine Son Verecek Girişimleri Hızlandırma Küresel Programı aileleri, toplulukları, hükümetleri ve gençleri kapsayacak. Program, kız çocuklarını küçük yaşta yaptırılan evliliklerden korumaya ve bu durumun yaygın olarak görüldüğü Afrika, Asya ve Orta Doğu bölgelerindeki 12 ülkede halen evli bulunan kızları desteklemeye yönelik küresel çabaların bir parçasını oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Genel Direktörü Dr. Babatunde Osotimehin konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Kiminle ve ne zaman evlenileceği, bir insanın yaşamında vereceği en önemli kararlardan biridir. Çocuk evliliği, her yıl milyonlarca kızı bu tercih hakkından yoksun bırakmaktadır. Bu küresel programın bir parçası olarak, ergen yaşlardaki kızların haklarını savunmak üzere çocuk evliliklerinin yaygın olduğu ülkelerin hükümetleriyle birlikte çalışacağız. Böylece hem kız çocuklarının kendi potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri, hem de ülkelerin toplumsal ve ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşabilmelerine katkı sağlanmış olacak.”
 
Yeni küresel program, geçerliliği kanıtlanmış şu beş stratejiye odaklanacak: Kız çocuklarının eğitime erişimlerini artırma; ebeveynleri ve toplulukları çocuk evliliğinin tehlikeleri konusunda eğitme; ailelere yönelik ekonomik desteği arttırma ve evlilikte asgari yaş olarak 18’in öngören yasaları güçlendirilip uygulama…
 
UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dünya, çocuk yaşta evlenmenin kız çocuklarına, onların gelecekteki çocuklarına ve içinde bulundukları toplumlara verdiği zararların farkına varmış durumdadır. Bu yeni küresel program en fazla risk altında olan kız çocuklarına daha hızlı ulaşılmasına, böylelikle daha fazla sayıda kız çocuğunun ve genç kadının kendi geleceklerini belirleme haklarının gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Bu adımın atılması kritik önemdedir; çünkü bugünkü eğilimlerin sürmesi halinde çocuk yaşta evlenen kız ve kadın sayısı 2030 yılına kadar hemen hemen 1 milyara ulaşacaktır ki bu yitirilmiş 1 milyar çocukluk, karartılmış 1 milyar gelecek demektir.” 

Çocuk evliliği kız çocuklarının ve kadınların haklarının ihlalidir. Çocukken evlenen kızların okula gitmeme, aile içi şiddete maruz kalma, HIV/AIDS’e yakalanma, gebelik ve doğum sırasındaki komplikasyonlar yüzünden yaşamını yitirme riski daha fazladır. Çocuk evliliği ayrıca ekonomilere de zarar vermekte, kuşatan kuşağa aktarılan yoksulluk döngülerine yol açmaktadır.
 
Uluslararası topluluk, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında çocuk evliliklerinin ve diğer zararlı uygulamaların ortadan kaldırılmasına da yer vererek çocuk evliliklerini sona erdirmeye yönelik kararlılığını ortaya koymuştur. UNICEF ve UNFPA, çocuk evliliklerinin 2030 yılına kadar son erdirilmesine yardımcı olmaları için hükümetlere ve ortak kuruluşlara çağrıda bulunmaktadır.
 
UNFPA-UNICEF Çocuk Evliliklerine Son Verecek Girişimleri Hızlandırma Küresel Programı Kanada, Avrupa Birliği, İtalya, Hollanda ve Birleşik Krallık tarafından desteklenmektedir.
 
###

Multimedya materyalini indirmek için: http://uni.cf/1R1p80u
 
UNFPA hakkında
 
UNFPA, her gebeliğin istenilen gebelik olduğu, her doğumun güvenli gerçekleştiği ve her çocuğun potansiyelini eksiksiz gerçekleştirdiği bir dünya için çalışan başlıca BM kuruluşudur. UNFPA, kadınların ve gençlerin sağlıklı ve üretken bir yaşam sürdürmelerini sağlayacak olanakları yaygınlaştırmak amacıyla 150’den fazla ülkede çalışmaktadır.
 
UNFPA ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unfpa.org
 
Bizi Facebook ve Twitter’dan izleyin.
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımızı, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
Bizi Facebook ve Twitter’dan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
Melanie Sharpe, UNICEF New York, + 1 917 251 7670, msharpe@unicef.org
Eddie Wright, UNFPA New York, + 1 212 297 2717, ewright@unfpa.org