Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2016)

UNICEF: Mülteciler ve göçmenlerle ilgili yeni AB-Türkiye anlaşması çocukları risk altında bırakabilir


CENEVRE, 22 Mart 2016 – UNICEF bugün yaptığı açıklamada AB ile Türkiye arasında varılan ve bu hafta yürürlüğe girecek olan yeni anlaşmaya ilişkin kaygılarını dile getirdi. UNICEF, halen Yunanistan’da kalan 19 bin mülteci ve göçmen çocuğun dayatıcı insani ihtiyaçlarını gözetmediğini belirtti.

Çocuklar, Yunanistan’daki göçmenlerin ve mültecilerin yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Yapılan tahminlere göre çocukların yüzde 10’u da yanlarında kimsesi bulunmayan çocuklardır.
 
UNICEF yeni anlaşmanın çocukları ve aileleri, Akdeniz’in ortası dâhil olmak üzere daha tehlikeli başka yolları denemek zorunda bırakabileceği uyarısında bulundu.
 
UNICEF, toplu sınır dışı etme, geri gönderme gibi uygulamalar ya da çocuklara zarar verebilecek başka uygulamalar yerine AB liderlerinin mültecilerin ve göçmenlerin bireysel statülerinin belirlenmesi kararını memnuniyetle karşılamaktadır.
 
Ne var ki UNICEF öncelik taşıyan belirli konuların ele alınmasında ısrarcıdır:
 
  • Yanlarında kimsesi bulunmayan ya da ayrılmış çocuklar gözaltında tutulmak yerine gerektiği gibi belirlenmeli ve koruyucu bakım altına alınmalıdır. Kendileriyle ilgili herhangi bir karar alınmadan önce tam olarak dinlenilmeleri ve yüksek yararlarının gözetilmesi bu çocukların hakkıdır. Yunanistan’daki devlet kurumlarının kapasitesinin bu yeni yükü karşılayabilecek şekilde önemli ölçüde geliştirilmesi gerekmektedir.
  • Çocuk dostu mekânlar ve güvenli anne-bebek alanları gibi çocuk ve aile destek hizmetleri ‘Mavi Nokta’ hizmetleri kapsamında hızla yaygınlaştırılmalıdır.
  • Yunanistan’da uzun süredir bekleyen çocukların olağanüstü durum eğitimi gibi, genişletilmiş bir temel hizmetler setine ihtiyacı olacaktır. Çok sayıda çocuk aylardır okul dışındadır ve kısa süreli bir eğitimin bile bu çocuklara yararı olacaktır.
  • Çocuklar arasında salgın hastalıkların baş göstermesini önlemek için, çocukların çoğunun haftalardır sağlıksız koşullarda yaşadıkları özellikle dikkate alınarak mülteci ve göçmen çocukların aşılanmaları konusu hemen gündeme alınmalıdır. Bu alanda ilk olarak kızamık, çocuk felci ve pnömokok enfeksiyon aşıları gözetilmelidir.
 
UNICEF hakkında

UNICEF 190’dan fazla ülkede ve bölgede çocukların erken dönemden ergenliği kadar yaşayıp gelişmelerine yardım için çalışmalarını sürdürmektedir. Gelişmekte olan ülkelere aşı sağlanmasında birinci sırada yer alan bir kuruluş olarak UNICEF çocuk sağlığı ve beslenme, temiz su ve sanitasyon, erkek ve kız tüm çocuklar için kaliteli eğitim sağlanması; çocukların şiddet, sömürü ve AİDS’ten korunması gibi alanlarda çalışmakta, destek sağlamaktadır.  UNICEF’in maddi kaynakları tamamen kişilerin, iş çevrelerinin ve hükümetlerin gönüllü katkılarından oluşmaktadır. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:
Sarah Crowe, Mülteci ve Göçmen Krizi Sözcüsü, UNICEF Geneva
Tel: +41 079 543 8029, scrowe@unicef.org