Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2016)

"Masal Olmayan Öyküler"


© UNICEF/UNI197251/Gilbertson

Mülteci ve göçmen çocukların gerçek öyküleri “İnsanlık Hareketi #actofhumanity” küresel girişimini başlatmasında UNICEF’e esin kaynağı oldu


NEW YORK, 29 Mart 2016- UNICEF bugün, dünyanın dört bir yanında yollarda olan on milyonlarca çocuğa ve gence ilişkin olumlu algı yaratmak üzere bir dizi animasyon filmi sunacak. 


Masal Olmayan Öyküler başlığında toplanan üç animasyon çatışmalardan kaçan çocukların gerçek öykülerini yansıtmakta, ülkelerinden kaçmalarına yol açan dehşete açıklık getirmektedir. Öyküler masal tarzında animasyona aktarılmış olup yine Masal Olmayan Öyküler başlığını taşıyan interaktif bir e-kitap deneyimiyle desteklenecektir.

Masal Olmayan Öyküler İnsanlık Hareketi #actofhumanity girişiminin bir parçasıdır. Vurgulanan nokta, çocukların nereden gelmiş olurlarsa olsunlar çocuk oldukları, her çocuğun hakları olduğu ve yine her çocuğa adil bir şans verilmesi gerektiğidir.

UNICEF İletişim Bölümü Başkanı Paloma Escudero konuya ilişkin şu açıklamayı yapmıştır: “Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar mülteci ve göçmen çocuklar gidecekleri yere ulaştıklarında bu yolun sonu değil bir başka yolculuğun başlangıcıdır.

“Her gün, her yerde insanların mülteci ve göçmenlere küçük de olsa insanca davranış ve hareketlerle yardımcı olduklarını görüyoruz.  Gerçi bunlar medyada haber olmuyor; ama mülteci ve göçmen çocukların her biri için çok büyük bir fark yaratıyor. UNICEF’te İnsanlık Hareketi #actofhumanity ile bunları gözler önüne sererek başkalarına ilham veriyor ve bu yolda hareket etmelerini destekliyor.”

Öykülerden birinde, “Ivine ve Yastık”, 14 yaşındaki Ivine ve yastığının gerçekte yaşadıkları anlatılıyor. Suriye’den tehlikeli bir kaçışın ardından Ivine Almanya’da bir mülteci kampına yerleşmiş, ancak burada yeni güçlüklerle karşılaşmıştır. “Malak ve Tekne” adlı animasyonda ise küçük bir kızın derme çatma bir tekneyle yaptığı yolculuk anlatılıyor. Üçüncü animasyon ise evinden ayrıldıktan sonra arkadaş olacak kimsenin kalıp kalmadığını merak eden Mustafa’nın öyküsüne yer veriyor.

Escudero sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bu üç çocuğun öyküsü aslında çok da sıra dışı öyküler değil. Çünkü tüm dünyada çatışmalardan, yoksulluktan ve olağan dışı iklim koşullarından kaçan, daha düzgün bir yaşam ve evim diyebilecekleri bir yer arayan en az 65 milyon çocuk ve genç var.”

UNICEF, seriyi animasyon yapımcıları Consulado, House of Colors, Bubba’s Chop Shop ve Gilles+Cecilie Studio yardımlarıyla değerlendirip gerçekleştiren 180LA’ya ve interaktif e-kitabı hazırlayan Media Monks’a teşekkürlerini sunar.

180LA Yaratıcı Direktörleri Rafael Rizuto ve Eduardo Marques’in görüşleri ise şöyle: “Yürek burkan ayrıntılarıyla Masal Olmayan Öyküler film serisi, böyle durumlarda çocuk olmanın gerçekte ne anlama geldiğini, kimi öyküleri çocukların hiç mi hiç hak etmediğini göstermektedir. Üzerinde herkesin düşünmesi için bu öyküleri yansıtmamız gerekiyordu.”

UNICEF sosyal medya mesajları ile izleyicileri harekete geçirecektir. Daha fazla animasyon hazırlanması da planlanmaktadır. UNICEF temel olarak şunları istemektedir: Mülteci ve göçmen çocuklara, gençlere İnsanlık Hareketi #actofhumanity ile yaklaşın. Öyküleri paylaşmak, bizlere ve başkalarına ilham vermek için İnsanlık Hareketi #actofhumanity’yi kullanın.

Masal Olmayan Öykülerle birlikte animasyonun arka planındaki gerçek öyküler ve diğer medya malzemelerini indirmek için: http://weshare.unicef.org/Package/2AMZIF3BZ9S

# # #

UNICEF hakkında

UNICEF 190’dan fazla ülkede ve bölgede çocukların erken dönemden ergenliği kadar yaşayıp gelişmelerine yardım için çalışmalarını sürdürmektedir. Gelişmekte olan ülkelere aşı sağlanmasında birinci sırada yer alan bir kuruluş olarak UNICEF çocuk sağlığı ve beslenme, temiz su ve sanitasyon, erkek ve kız tüm çocuklar için kaliteli eğitim sağlanması; çocukların şiddet, sömürü ve AİDS’ten korunması gibi alanlarda çalışmakta, destek sağlamaktadır.  UNICEF’in maddi kaynakları tamamen kişilerin, iş çevrelerinin ve hükümetlerin gönüllü katkılarından oluşmaktadır. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:
John Budd, UNICEF Media,+1 (917)909-9542 jbudd@unicef.org
Chris Tidey, UNICEF Geneva, +41 79 204 2345, ctidey@unicef.org  
Sarah Crowe, UNICEF Geneva, +41795438029, scrowe@unicef.org
Meredithe Woodward, 180la, +1206 650 7856, meredithe.woodward@180la.com