Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2016)

UNICEF'LE GÖRÜŞMELER - DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ, İSTANBUL, 23-24 MAYIS


© UNICEF/UNI203128/Anmar
NEW YORK/ISTANBUL, 20 Mayıs 2016 – Dünya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana insani ihtiyaçlar alanında en kritik dönemi yaşıyor. BM’nin 70 yıllık tarihinde ilk kez, Genel Sekreter Ban Ki-moon Dünya İnsani Zirvesi’ni İstanbul’da topluyor. İnsanlık için Gündem’i ortaya koyan Genel Sekreter, küresel liderlere insanlığın çektiği acıların azaltılması için harekete geçmeleri çağrısında bulunuyor. 

Birleşmiş Milletler çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in bu bağlamda yapacakları:
  • Olağanüstü durumlarda çocuklara eğitime erişim sağlamak amacıyla ortaklarla Eğitim Bekleyemez adı altında yeni bir fon oluşturulması.Dünyada okul çağındaki çocukların hemen hemen dörtte biri – 462 milyon -  krizlerin etkilediği ülkelerde yaşıyor. Tüm dünyada insani krizlerin yaşandığı ülkelerde okul öncesi dönemden lise sona kadar olan yaşlardaki (3-18) her 6 çocuktan birinin – ya da 75 milyon çocuğun- eğitim alanında acil desteğe ihtiyacı var. Fon 5 yıl içinde 13,6 çocuğa ulaşmak üzere 3,85 milyar dolar toplamayı amaçlıyor; ardından, 2030 yılına kadar 75 milyon çocuğa ulaşılacak.
  • Çocukların okullarda ve hastanelerde güvenli ve koruma altında olmalarını sağlamaya yönelik çağrı.  Yeni bir analize göre her gün dört okul ya da hastane saldırıya uğruyor ya da silahlı güçler veya gruplar tarafından işgal ediliyor. Hükümetler ve diğer aktörler uluslararası insani hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku hükümlerine uyarınca okulları ve hastaneleri ivedilikle koruma altına almalıdır. Devletler, Güvenli Okullar Bildirgesini imzalamalıdır. 
  • Dünya insani yardımlar için yeterli kaynak sağlamadığından çocukların çektikleri acıları durduracak yeni bir anlaşma üzerinde yapılan çalışma. UNICEF’in 2016 yılı insani yardımları için küresel ölçekte yaptığı çağrının ancak dörtte biri karşılık bulmuş durumdadır.  “Büyük Pazarlık”, sistemleri daha etkin hale getirerek ve donörlerden uzun dönemli taahhütler alarak kaynakları harekete geçirmeye yönelik bir girişimdir.  

Görüşme yapılabilecek UNICEF temsilcileri:
 
· UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake
· UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Justin Forsyth
· UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Geeta Rao Gupta
· UNICEF Olağanüstü Durum Programları Direktörü Afshan Khan
· UNICEF Kamu Ortaklıkları Direktörü Olav Kjorven
· UNICEF Türkiye Temsilcisi Phillipe Duamelle
· UNICEF Eğitim Bölümü Başkanı Josephine Bourne

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımızı, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org. Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin.
 
 
Daha fazla bilgi ve görüşme randevusu için:
Rose Foley, UNICEF-Merkez (Dünya İnsani Zirvesi için İstanbul’da bulunuyor), rfoley@unicef.org, +19173402582