Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2016)

UNICEF Akdeniz'deki mülteci ve göçmen ölümlerine dikkat çekiyor


NEW YORK/CENEVRE, 29 Mayıs 2015– UNICEF geçtiğimiz hafta Orta Akdeniz’de meydana gelen ve yanlarında kimsesi bulunmayan çok sayıda çocuğun da yaşamını yitirdiği tahmin edilen göçmen ve mülteci ölümleri konusundaki kaygılarını dile getirdi. 

Libya’dan İtalya’ya giden tehlikeli geçiş yolunu kullanacak çocuk göçmen sayısının yaz aylarında artacağı öngörüsünde bulunan UNICEF kısa süre içinde İtalya Hükümeti ile birlikte koruma desteği sağlayacak bir operasyon başlatacak.
 
Sözü edilen geçiş yolunu kullanan çocukların büyük çoğunluğunu yanlarında kimsesi bulunmayan ergenler oluşturmakta ve bu çocuklar yolculuklarının her adımında ürkütücü istismar, sömürü ve ölüm tehlikesi gibi durumlarla karşılaşmakta.
 
UNICEF Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi Özel Koordinatörü Marie-Pierre Poirier:  "Bu yolculuğu yaşamış çocuklardan kişisel olarak dinlediğim öyküler gerçekten dehşet verici. Hiçbir çocuk böyle durumlarla karşılaşmamalı. Çocukların yaşamı, para kazanmaktan başka düşüncesi olmayan kaçakçıların elinde.”
 
Bu yıl İtalya’ya ulaşan ve beraberinde kimsesi bulunmayan çocuk sayısı ayda ortalama 1.000 olarak kaydedilmektedir. Ancak UNICEF önümüzdeki aylarda bu sayının artacağını tahmin etmektedir.
 
 
###
 
UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
UNICEF ve çocuklarla ilgili çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitterve Facebook’tan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Cenevre, Tel: +32 491 905115, singram@unicef.org
John Budd, UNICEF New York, +1 917 909 9542, jbudd@unicef.org