Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2016)

UNICEF Irak Temsilcisi Peter Hawkins'in Felluce'li çocuklara ilişkin açıklaması


BAĞDAT, 1 Haziran 2016 –“Felluce’de yaşanan şiddet yoğunluk kazanırken, çocukların kentte ve çevresinde mahsur kalma durumu da devam etmektedir. 

“UNICEF’in tahminlerine göre Bağdat’ın 60 km batısındaki Felluce’de en az 20 bin çocuk bulunuyor. Raporlara göre yiyecek ve ilaç stokları tükenmek üzereyken, temiz su temininde de sıkıntılar yaşanıyor.

“Felluce’de askeri operasyonun başlamasından bu yana çok az sayıda aile kentten ayrılabildi. Bu ailelerin çoğu bölgedeki iki kampa yerleşirken diğerleri akrabalarının ve geniş ailelerinin yanına sığınabildi.

“Şiddet Felluce’de ve Irak genelinde tırmanmaya devam ederken aşırı şiddet ortamındaki çocukların korunması konusundaki kaygılar da artıyor. Çocuklar zorla çatışmalara dâhil edilme, katı güvenlik taramalarına maruz kalma ve ailelerinden ayrı düşme gibi risklerle karşı karşıya bulunuyor.
 
“Çatışmalara zorla dâhil edilen çocuklar, yetişkinlerin savaşında silah taşımaya ve kullanmaya zorlandıklarından yaşamları ve gelecekleri tehlike altına giriyor.
 
“UNICEF tüm taraflara Felluce’deki çocukların korunması, kendi isteği ile bölgeden ayrılmak isteyenlere güvenli geçiş imkânları tanınması ve kentten ayrılan sivillere güvenli ortamlar sağlanması konularında çağrıda bulunmaktdır.”  
 
###

Daha fazla bilgi için:

Juliette Touma, UNICEF ODKA Bölge Ofisi, jtouma@unicef.org, +962-79-867-4628
Jeffrey Bates, UNICEF Irak, jbates@unicef.org, +964 780 196 4524

UNICEF’in Irak’taki kriz karşısındaki çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgiler için:
http://www.unicef.org/iraq/UNICEF_Iraq_Anbar_Flash_Update_(31_May_2016)_Final.pdf