Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2016)

UNICEF Suriye Temsilcisi Hanaa Singer'ın Suriyeli çocuklara yönelik şiddete ilişkin açıklaması


ŞAM, 12 Haziran 2016 –“Gelen bilgilere göre dün (11 Haziran 2016) Şam’ın güneyindeki Sayidda Zeinab türbesi yakınlarında meydana gelen bombalama olaylarında bir çocuk yaşamını yitirmiş, onlarcası da yaralanmıştır. Bugünse İdlib’te bir alışveriş yerine yönelik saldırılar sonucunda en az beş çocuğun öldüğü bildirilmiştir. 

“Bütün bunlar, geçtiğimiz haftalarda artan, onlarca çocuğun ölümüne yol açan sivillere yönelik saldırıların bir sonucudur.

“Suriye’nin çeşitli bölgelerinde kendileriyle konuştuğumuz çocuklar bizlere dehşet verici olaylar anlatmaktadır.  Korkunç şiddet olaylarına tanık olan çocukların çoğu derin bir travma yaşamaktadır. Pek çok çocuk, sürekli patlayan bombalar yüzünden işitme kaybına maruz kalmıştır. Dehşet içindeki çocuklar bombalardan ve füzelerden ne kadar korktuklarını anlatmaktadır. Hatta bu sebeple konuşma yetisini kaybedenlere bile rastlanmaktadır. Nerede olurlarsa olsunlar çocuklar bir sonraki saldırının nereyi vuracağını bilememenin sürekli korkusu içindedir.

 “Oysa dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi Suriye’de de çocukların bombalar ve kurşunlardan kaçmak yerine yaz tatiline hazırlanıyor olması gerekirdi.

“Bu durumda, bize sürekli olarak ‘bu iş ne zaman bitecek?’ diye soran Suriyeli çocuklara ne cevap vermeliyiz?”