Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2012)

Uluslararası Genç Liderler Akademisi'nin II. Uluslararası Eğitimi başladı


Türkiye, Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Kafkaslardaki 16 ülkeden 30 genç lider, Uluslararası Genç Liderler Akademisi'nin (IYLA) II. Uluslararası Eğitim programı için İstanbul'da bir araya geldi. Uluslararası Genç Liderler Akademisi: Kalkınma ve Yerel Yönetim için Habitat, CORIO, Save the Children, UNICEF Türkiye, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve Dünya Yerel Yönetimler ve Demokrasi Akademisi (WALD)'ni bir araya getiren bir ortaklıktır.

Katılımcı gençler 869 aday arasından belirlenmiştir. Hepsi kendi topluluklarında aktif olan gençlerdir. Bir haftalık süre boyunca liderlik becerilerini geliştirecek; gençlerin hakları, katılım, vatandaşlık ve sosyal sorumluluk konularında bilgilerini arttıracaklar.   

Eğitim, UNICEF, Save the Children ve Kalkınma ve Yerel Yönetim için Habitat’ın liderlik uzmanlarının deneyimlerine dayanarak veriliyor.

Cuma günü gerçekleşen açılış töreninde, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban programı “çok heyecan verici ve çok önemli” olarak tanımladı. 

“Bu ortaklıkla çok gurur duyuyoruz” ve “Gençlerin güçlendirilmesi UNICEF çalışmalarının odağındadır; bunu geleceğe bir yatırım olarak görüyoruz” diyerek devam etti.

Ayrıca Dr. Abulaban eğitim programına katılan gençlerin bazılarının- gençlerin- politik değişimde önemli rol oynadığı ülkelerden geldiğini hatırlattı. 

Selsebil Nairi, Tunuslu genç avukat “Gençlik ve genç insanlar tüm alanlarda önemli görevlerdeler” ve “Benim bu haftadan beklentim liderlik becerilerini öğrenmek ve uluslararası ilişkileri, üretim ve saygının olduğu bu ortamda geliştirmek” dedi.