Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2016)

Nijerya'nın kuzeydoğusunda gerçekleşen insani yardım konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin UNICEF açıklaması


NEW YORK, 28 Temmuz 2016 – Bugün kimliği belirlenemeyen kişiler UNICEF, UNFPA ve IOM personelinin de yer aldığı bir insani yardım konvoyuna saldırı düzenlemiştir. Saldırı, acil ihtiyaç duyulan yardımları yerine ulaştıran olan konvoyun, Bama’dan Borno Eyaletindeki Maiduguri’ye hareket sırasında gerçekleştirildi.

Bir UNICEF çalışanı ve IOM ile iş yapan bir yüklenicinin saldırı sırasında yaralandığı ve bu kişiler halen yerel bir hastanede tedavi altında olduğu UNICEF tarafından teyit edilmiştir. Geri kalan UNICEF, IOM ve UNFPA personelinin sağlık durumularının iyi olduğu açıklanmıştır.

Saldırı sırasında konvoy, Nijerya’nın kuzeydoğusunda devam eden çatışmaların büyük acılara neden olduğu ve ağır bir gıda krizine yol açtığı ücra bir yörede bulunmaktaydı.  Saldırı, yalnızca insani yardım alanında çalışanları hedef almamıştır; bu aynı zamanda söz konusu insani yardımlara acilen ihtiyaç duyan insanlara yönelik bir saldırıdır.

Birleşmiş Milletler, güvenlik durumuna ilişkin değerlendirmeler sonuçlanana  kadar insani yardım çalışmalarını geçici olarak askıya almıştır.

###

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:

Toby Fricker, UNICEF New York, Tel: +1 917 265 4518, tfricker@unicef.org
Doune Porter, UNICEF Nigeria, +234 803 525 0273, dporter@unicef.org