Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2016)

Dünya Çocuk Günü: Dünyaca ünlü iki yüz yazar çocuk hakları için bir araya geliyor


Chimamanda Adichie, Paulo Coelho, Christina Lamb ve Nuruddin Farah gibi dünyanın dört bir yanından çok sayıda yazar çocuklar için arzu ettikleri dünyayı anlattıkları ‘Minik Hikâyeler’ kaleme alıyor

NEW YORK, 14 Kasım 2016 –  Aralarında romancıların, oyun yazarlarının ve şairlerin de bulunduğu dünyanın önde gelen 200’den fazla yazarı bu hafta küresel bir hikâye kampanyasına katıldı. Kampanyaya destek veren yazarlar Dünya Çocuk Günü’ne ve dünyanın en yoksul ve en dezavantajlı çocuklarının halen karşılaştıkları haksızlıklara dikkat etmek üzere her biri yaklaşık yedi satırlık küçük öyküler kaleme aldı. Bu kısa öyküler dizisi, UNICEF’in her çocuğa yardım etmek ve umut aşılamak için sürdürdüğü çalışmaların 70. yılının kutlandığı etkinliklerin başlangıcını oluşturacak.

Minik hikâyeler, dünyanın en ünlü bazı yazarları tarafından da sosyal medyadaki takipçileri ile paylaşılacak. Fikir ilk olarak Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın eşi Jenni Haukio tarafından ortaya atıldı, ardından da Asya, Afrika, Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Avustralya’dan katılan yazarlarla tüm dünyaya yayıldı.

Ünlü Nijeryalı yazar Chimamanda Adichie’nin sözleriyle: “Bizler yazar olarak hikâye anlatıcılığının basitliği ile savunuculuk yapabiliriz. Bu gerekli ve anlamlı kampanyayla tüm dünyadaki değerli çocukların haklarının korunmasını istiyoruz ve savunuyoruz.”

Masaldan kurguya kadar farklı tarzlara sahip olan bu yazarlar grubunun arasında dünyanın en genç kitap yayınlayan yazarlardan biri de bulunyor: 7 yaşındaki Güney Afrikalı Michelle Nkamankeng.  10 ayrı dilde yazılmış ve farklı tarzlarda olan bu hikâyeler günümüzde ne kadar çok çocuğun haklarının hâlâ ihmal edildiğine dikkat çekiyor.

Kampanya, çocuk haklarına yönelik tehditlerin giderek arttığı bir dönemde düzenleniyor. Günümüzde çatışmalar, yoksulluk ve iklim değişikliği gibi nedenler yüzünden tüm dünyada 50 milyondan fazla çocuk evini zorla terk etmiş olup, daha milyonlarcası yaşadıkları topluluklarda korkunç bir şiddete maruz kalıyor. Yaklaşık 263 milyon çocuk okula gitmezken, sadece geçen yıl beş yaşından küçük neredeyse altı milyon çocuk çoğunlukla önlenebilir hastalıklar yüzünden yaşamını yitirdi.

UNICEF Sözcüsü Paloma Escudero şu ifadeleri kullandı:  “Çok sayıda çocuğun yaşamının hâlâ çatışma, eşitsizlik, yoksulluk ve ayrımcılığın etkisi altında kaldığını görmek çok sarsıcı. Bu Minik Hikâyelerin tüm dünyaya hayatları ve gelecekleri tehdit altında olan bu çocuklara verdiğimiz sözü yerine getirmemiz gerektiğini dünyaya hatırlatacağını umuyorum.”

Chimamanda Adichie kampanyayı başlatmak üzere kendi ‘Minik Hikâyesini’ kullandı. Kampanya, BM Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin kabulünün yıldönümü olan 20 Kasım’a kadar devam edecek. 

###

Multimedya içeriğini indirmek için:  http://weshare.unicef.org/mediaresources

Editörlere Notlar: 
Yazarların ve Minik Öykülerinin tam listesine hafta boyunca şu bağlantıdan ulaşılabilecektir (bu öyküler aynı zamanda yazarlarının sosyal medya sayfalarında da yer alacaktır): www.unicef.org/tinystories

UNICEF hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.

UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook’tan takip edin.
 
Daha fazla bilgi için: 
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, + 90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Harriet Dwyer, UNICEF New York, +1 917 244 2215, hdwyer@unicef.org