Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2016)

Çocuklar TBMM'de katılım hakkını tartıştı


Türkiye?nin 81 ilinden, 40 Suriyeli çocuk ve engeli olan çocuklar 17. Çocuk Forumu kapsamında TBMM'ye önerilerini sundu. Fotoğraf: © UNICEF Turkey/2016/Ustun
ANKARA, 28 Kasım 2016 – Türkiye’nin 81 ilinden, 40 Suriyeli çocuk ve engeli olan çocuklar da dâhil olmak üzere 210 çocuk UNICEF ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortak düzenlenen 17. Çocuk Forumu’nun kapanış oturumu kapsamında 21 Kasım 2016’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) toplandı.

Çocuk Forumu sosyal dâhiliyet, sosyal uyum, engeli olan çocukların toplumdaki yeri ile çocuk katılımı gibi konuları mercek altına aldı. 17. Ulusal Çocuk Forumu’nun çıktıları Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, UNICEF’in Türkiye’deki Temsilcisi Philippe Duamelle ve Çocuk Ombudsmanı Serpil Çakın’ın huzurunda TBMM’ye sunuldu.
 
Meclis’te okudukları nihai deklarasyon bildirisinde çocuk delegeler yetkililere çocuk katılımını genişletme ve çocuk haklarını geliştirme çağrısında bulundu. Bildiride Meclis’teki Çocuk Hakları İzleme Komitesi’nin Daimi İhtisas Komisyonu şeklinde kurulması, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun çalışmalarında çocuk katılımının gözetilmesi ve Belediye Çocuk Meclisi, Çocuk Hakları Komiteleri ile Gençlik Komiteleri gibi çocuk katılım yerel yönetim bünyelerindeki organizasyonlarının sayısının artırılması gibi önerilerde bulunan çocuk delegeler, “Çocuklar olarak bize güvenilmesini ve fikirlerimize önem verilmesini istiyoruz,” ifadelerini kullandı.   


 
BM Çocuk Haklarına dair Sözleşme Hakkında 
Çocuk Haklarına dair Sözleşme tüm çocukların evrensel haklarını açık biçimde tanımaktadır. Tarihte en hızlı ve en geniş biçimde onay gören uluslararası insan hakları anlaşması olan Sözleşme sayesinde yasalarda ve uygulamalarda önemli değişiklikler gerçekleşmiş, bunun sonucunda dünyanın her bölgesinde milyonlarca çocuğun yaşamında önemli iyileşmeler sağlanmıştır.

Türkiye’nin 81 İlindeki Çocuk Hakları Komiteleri Hakkında 
Çocuk Hakları Kampanyası, Evrensel Çocuk Hakları Günü dolayısıyla ilk kez 20 Kasım 1999 tarihinde 81 ilden gelen çocuk delegelerin katılımıyla Cumhurbaşkanlığında başlatılmıştır. İl Çocuk Hakları Komiteleri 2000 yılından bu yana faaldir. Bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan bu komiteler çocuk katılımını ülke ölçeğinde sağlayan mekanizma konumundadır.
 
İl komitelerinin her birinde, çocukları temsil eden, biri kız biri erkek iki eş başkan yer almaktadır. Komite üyeleri toplumun tüm kesimlerinden gelmekte, böylece ülke düzeyinde geniş bir katılım gerçekleşmektedir. 
 
Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, İletişim Bölümü Sorumlusu, UNICEF Türkiye +90 312 454 1010, shosta@unicef.org