Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2016)

UNICEF'in 70. kuruluş yıldönümü çocukların performanslarıyla kutlandı!


UNICEF'in 70. yıldönümü galasında sahne alan 200'ü aşkın çocuğa performanslarının ardından gecenin anısı olarak madalya dağıtıldı. Fotoğraf: © UNICEF Turkey 2016
Donatella Lorch / UNICEF

ANKARA, 9 Aralık 2016 - UNICEF’in 70. yıl kutlamaları çerçevesinde Ankara Şinasi sahnesinde dört değişik gruptan oluşan çocuklar tiyatro oyunları, şarkıları, dansları ve yaptıkları senfonik müzik ile eşsiz bir gösteri sundu. 
Mülteci, sokaklarda çalışan veya yaşayan, engeli olan, kurumlarda ya da aileleriyle birlikte yaşayan çocuklardan oluşan coşkulu, işlerini ciddiye alan ve heyecan dolu bu grup, tüm çocuklara özgü yeteneklerini bir kez daha sergilediler.
 
210’un üzerinde çocuğun sahne aldığı gösteriye 400’ü aşkın konuk katıldı. UNICEF Türkiye Temsilcisi Phillippe Duamelle etkinliğin açılış konuşmasında çocuklara teşekkür ederken;
 
"Bugün burada tek tek her çocuk için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Çünkü her çocuk çocukluğunu gereğince yaşamalıdır. Çünkü bugün onların gözlerinde gördüğümüz umut ışığı bizim gelecek için umudumuzdur” dedi.
 
Gösteriye Anadolu Ateşi Kıvılcım Çocuk Gösteri Grubu; Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) Korosu; Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası; Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Projesi grupları katıldı.  Gösteriler bir kez daha ortaya koydu ki;  çocukların kendilerini sanatın enerjisi, ritmi ve ateşi ile ifade etmeleri ve biz yetişkinlerin de onların hakları için seferber olmamız büyük önem taşıyor.
 
Suriyeli ve Türkiyeli çocukların oluşturduğu Mardin’den gelen Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatı Projesi grubu üyelerinden 11 yaşındaki Aylin çok heyecanlandığını söyledi ve “Çocukları temsil etmek anlatılmaz bir duygu. Bizden önce sahneye çıkan engelli çocukları gördüm. Keşke tüm engelli çocuklar iyileşebilse. Onların da duyguları var” dedi.
 
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Senfoni Orkestrası'nda klarnet çalan 14 yaşındaki Berke, keman ve nefesli çalgılarla müzik şöleni sunan canlı ve neşeli bir gösteride diğer 91 çocuk müzisyenle birlikte sahnedeydi.
 
“Orkestrada en iyi şey arkadaşlık” diyen Berke sokaklardaki kötü alışkanlıklardan kapılmamak için orkestraya katıldığını anlattı. Berke, “Bu geceden aklımda kalacaklar arkadaşlık, aile, mutluluk ve birlikte olmak. Dilerim her çocuk sanatla, müzikle, resimle uğraşarak kötü alışkanlıklardan uzak durur. Müzik benim için özgürlük demek” dedi.
 
Türkiyeli ve Suriyeli çocuklar dâhil gecede sahneye çıkan çocuklar Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun geniş coğrafyasında kültürlerin kaynaşmasını simgeledi. Gecenin şampiyonları onlardı.
 
Anadolu Ateşi Kıvılcım Çocuk Gösteri Grubu ile birlikte gecenin ilk modern dans gösterisini yapanlardan 14 yaşındaki Berfin: “Umarım bütün çocuklar hayallerinin peşinden gider. Bütün çocuklar için mutluluk diliyorum.”
 
SERÇEV adına UNICEF’ten plaket alan 18 yaşındaki Efe Arslan ve annesi Seher ise  "Çocuklarımız için daha iyi bir gelecek, eğitime daha rahat erişim, eşitlik ve tüm haklarından yararlanacakları bir dünya istiyoruz. Bunları hep birlikte gerçekleştireceğimize de inanıyorum” dedi.###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +903124541010, shosta@unicef.org