Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2016)

UNICEF'in Bölge Direktörü Geert Cappelaere'nin Halep'teki çocuklara ilişkin açıklaması


Doğu Halep'te çatışmalardan kaçan ailelerin barındığı bir depoda iki çocuk sokakta bulduklarıyla ateş yakarak ısınmaya çalışıyor. Fotoğraf: © UNICEF/UN042600/Al-Issa
AMMAN, 13 Aralık 2016 - “Artık tüm dünyanın Halep’teki çocuklar için sorumluluk üstlenerek, yaşadıkları kâbusa bir son vermesinin zamanı geldi.

“Kentte bulunan bir doktorun paylaştığı endişe verici bilgilere göre, 100’ün üzerinde refakatsiz veya ailelerinden ayrı kalan çocuk Halep’in doğusunda yoğun saldırılara hedef olan bir binada mahsur durumda bulunuyor.
 
“Çatışmada yer alan tüm taraflara bu çocukların bir an önce güvenli bir şekilde tahliye edilmesi çağrısında bulunuyoruz. Refakatsiz ve ailelerinden ayrı olan çocuklar tarafsız bir insani yardım kuruluşu tarafından kayıt altına alınma ve aileleri ile birleştirilme hakkına sahiptir.
 
“UNICEF, aralarında çocukların da bulunduğu sivillerin infaz edildiğine yönelik henüz doğrulanmamış olan bazı haberlerden de büyük endişe duymaktadır ve tüm taraflara uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini hatırlatmaktadır.
 
“UNICEF, çatışmanın tüm taraflarına Halep’te derhal bir ateşkes sağlamaları ve insani yardım kuruluşlarının yardıma muhtaç aileler ile çocuklara acil yardım taşımalarına koşulsuz olarak izin vermeleri çağrısında bulunmaktadır.
 
“Halep’in doğusunu terk etmek isteyen sivillerin bu bölgeden güvenli ve onurlu bir şekilde ayrılmalarının sağlanması gerekmektedir.
 
“UNICEF’in Halep’teki ekibi, çocukların tahliyesini kolaylaştırmak da dâhil olmak üzere her türlü yardımı sağlamak için hazır bulunuyor.
 
“Halep’teki çocuklar bizim sorumluluğumuz. Onlara şimdi ve derhal yardım götürülmeli. Artık kimsenin hiçbir bahanesi kalmadı.”

###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha Fazla Bilgi İçin:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 10 10, shosta@unicef.org
Tamara Kummer, UNICEF Amman Bölge Ofisi, +962 79 758 8550, tkummer@unicef.org 
Juliette Touma, UNICEF Amman Bölge Ofisi, +962 79 867 4628, jtouma@unicef.org