Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2016)

Öğretmenlerin gücüne yatırım: 'Kalemler ve fikirler bu savaşı durdurabilir'


Mushab öğretmen yeni inşa edilen konteyner dersliklerin önünde bir grup minik öğrenciyle birlikte el sallıyor. Fotoğraf: © UNICEF Turkey 2016
ANKARA, 15 Aralık 2016 -  Öğretmenlik Mushab’ın adeta kaderinde vardı. Hem babası hem de büyükbabası öğretmendi. Daha sonra onların bayrağını dört erkek ve dört kız kardeşinin tümü de devraldı. Hatta eşi bile öğretmenlik yapıyor. Suriye’den kaçıp binlerce Suriyeli ile birlikte Şanlıurfa’daki Akçakale kampına yerleştiğinde de Mushab en iyi bildiği işi yapmak için kolları sıvadı: Öğretmenlik… Suriye’deki savaş ise işine olan bağlılığını daha da artırdı.

Eğitilmiş gençlerin gücüne tüm kalbiyle inanan 32 yaşındaki Mushab “Burada kardeşlerine, kızlarına, oğullarına öğretmenlik yapıyorum. Onlar yalnızca öğrenci değil; aynı zamanda benim ailem” diyor. Ardından da umutla ekliyor: “İyi yetişen bir kuşak bu savaşı durdurabilir. Ve bunu silahlar değil, çiçeklerle, kalemlerle ve fikirlerle yapacaklar.”

Ancak evleri ile arkadaşlarını yitiren ve büyük bir sarsıntı geçiren çocukların eğitimini sağlamak için yalnızca istekli olmak yeterli değil. Bu ayrıca belirli imkânlar da gerektiriyor. Mushab, çok sayıda Suriyeli öğretmen gibi iki yıldır herhangi bir ücret almadan kendini öğrencilerine adadı. Ne var ki öğretmenlerin aileleri geçinmekte bir hayli zorluk çekiyor. Bu nedenle de birçoğu çocukların ihtiyaçlarına odaklanamıyor. Şimdi ise Almanya hükümetinin maddi yardımıyla UNICEF Suriyeli öğretmenlere aylık teşvikler sağlıyor. Değişiklikler dersliklere de yansıyor. Teşviklerin önemini vurgulayan Mushab, “Öğretmenliğe devam etmek ve işimizi daha iyi bir şekilde yapmak için bu yardıma ihtiyacımız var” diyor.

Öğretmenlere yönelik teşvikler, UNICEF’in kamp ortamlarında kaliteli eğitim sağlayabilmesi adına büyük önem taşıyor. Bunlar ayrıca Mushab gibi öğretmenler için yalnızca maddi değil, duygusal bir destek anlamına da geliyor. “Bu çocukların doktor, hukukçu, mühendis, ülkemizi yeniden inşa edecek insanlar olmalarını istiyorum” diyor Mushab, öğrencilerinden coşkuyla bahsederek. “Onlara ülkelerini sevmeyi öğretmek istiyorum ve bunu başaracağım, öğrencilerim de başaracak!”

Suriyeli mültecilerin eğitiminde bir başka ana unsur ise altyapı ve okul malzemeleri. Mushab 2013 yılında ders vermeye başladığında tüm dersliklerin derme çatma çadırlardan oluştuğunu hâlâ hatırlıyor. Kışın soğuğunda buz gibi, yazın ise sıcaktan durulmayan bu çadırlar UNICEF tarafından Alman hükümetinin de desteği ile konteynerlere dönüştürüldü. Mushab’a göre aradaki fark gözle görülür nitelikte: “Derslikler, kalemler… Bir okulda daha iyi eğitim verebilmek için ne gerekiyorsa artık hepsine sahibiz.”

Akçakale kampında anaokulundan liseye kadar 8 bin çocuk eğitim görüyor. Ne var ki savaşın yol açtığı travmayı yaşayan çocukların eğitimindeki güçlükler sadece rakamlarla sınırlı değil. Bu öğrencilerin bazıları ana babalarını, bazıları ise kollarını ya da bacaklarını kaybetmiş. Ve her birinin daha fazla dikkate ve özene ihtiyacı var.  Bizzat Mushab, memleketi İdlib’de bir patlama sonucu yüzüne isabet eden bir şarapnel parçası nedeniyle sağ gözünü yitirmiş. Mushab da ailesiyle birlikte Suriye’den ayrılarak ve Türkiye’ye gelmeye bu olayın ardından karar vermiş. Ve şimdi de bir baba olarak kamptaki yaşamın çocukları ne kadar etkilediğini herkesten iyi biliyor.
 
Çocukların bir parka dahi sahip olmadığını anlatan Mushab “Öğrencilerimizin çiçek görmelerini sağlamalıyız. Burada hiç çiçek yok, büyük ağaçlar yok. Ya kuşlar! Bir tane kuş dahi uçmuyor. Oysa öğrencilerimizin kuşlara, çiçeklere ve kelebeklere ihtiyacı var” diyor. Bu nedenle Mushab kampın dışında bir eve ya da daireye taşınmayı düşünebileceğini söylüyor. Ancak öğretmenliği bırakmak ise, asla! “İşimi her zaman sevdim ve hâlâ çok seviyorum. İşimden asla vazgeçmem.”

###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha Fazla Bilgi İçin:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 10 10, shosta@unicef.org