Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2016)

UNICEF ve AB'nin Suriye Mülteci Kriziyle ilgili Sergisi Brüksel'de Açıldı


“Güçlü Durma: Suriye Krizinde İnsan Yüzleri” 

BRÜKSEL/AMMAN, 6 Aralık 2016 – UNICEF ile Avrupa Komisyonu tarafından birlikte düzenlenen bir sergi bugün Brüksel’de açıldı. Sergide Suriye’deki çatışmaların insani maliyetiyle birlikte çocukların, gençlerin ve ailelerin bu akla sığmaz dehşete bile direnme iradeleri görsel olarak sunuluyor.
 
“Güçlü Durma: Suriye Krizinde İnsan Yüzleri” adını taşıyan sergide, savaş fotoğrafçısı Sebastian Rich’in 24 fotoğrafı yer alıyor. Rich geçtiğimiz Ekim ayında Ürdün, Lübnan ve Türkiye’ye giderek Suriyeli mülteci çocuklar ve aileleriyle buluşmuş, görüntülerle onların sesi olmuştur.
 
Sergi 6 ile 15 Aralık tarihleri arasında Brüksel’deki Berlaymont Binasında ziyaretçilere açık olacaktır.
 
Sergide ayrıca üç ülkedeki Suriyeli çocukların yaptıkları resimler de yer alacaktır. Bu resimler, çocukların düşleri, korkuları ve düşünceleriyle birlikte onların gözünden savaşın nasıl görüldüğüne ilişkin doğrudan bir bakışı yansıtmaktadır.  Resimler, çocukların geride bıraktıkları evleri, bahçeleri, oyuncakları, arkadaşları ve okullarına ilişkin anılarının yanı sıra barış özlemlerini de ifade etmektedir.  
 
Sergi, Suriye’deki acımasız çatışmalardan kaçan 2,5 milyondan fazla çocuğun ve ailelerinin öyküleri ve mücadelelerine saygı amacıyla düzenlenmiştir.
 
Serginin açılışını yapan Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikaları ve Genişleme Müzakereleri Komiseri Johannes Hahn konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:  “Bu resimlerden her biri insanların çektikleri acılara ilişkin bir öykü anlatıyor. Suriye’deki savaştan etkilenenlerin umutsuzluklarını daha istikrarlı ve güvenli bir gelecek için umuda dönüştürme gibi bir görevimiz var. AB bu amaçla, Suriye’deki çatışmalardan en fazla etkilenen insanlara ve bölgelere destek vermek için bir Yardım Fonu oluşturdu. AB Yardım Fonu ile UNICEF arasında gerçekleştirilen Suriyeli çocuklara yönelik ortaklık aracılığıyla Suriye’deki ve onları barındıran ülkelerdeki çocukların ve gençlerin durumunu hızla ve esnek biçimde ele alabiliyoruz. Başlıca amacımız, bölgenin tümü için yol açacağı çeşitli olumsuz sonuçlarla birlikte bir ‘kayıp kuşak’ ortaya çıkmasını engellemektir.”
 
Sergi AB ile UNICEF arasında sürmekte olan ortaklık aracılığıyla ve Suriye Krizi için AB Bölgesel Yardım Fonu finansmanıyla gerçekleşti. UNICEF ve ortaklarının çalışmaları ve AB Yardım Fonu’nun katkılarıyla, şimdi Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de olan yüzbinlerce Suriyeli çocukla birlikte onlara ev sahipliği yapan ülkelerde güç durumda olan çocuklar öğrenim, eğitim, olumsuzluklardan korunma ve psikososyal destek gibi imkânlardan yararlanacak.
 
UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere:  “Savaş ve şiddet nedeniyle mülteci konumuna gelen ya da yerlerinden olan çocuklar ve gençler sorun değil, çözümün ana unsurudur. Bu çocuklar ve gençler gelecekte barışın kurucuları, topluluklarını ve ülkelerini yeniden ayağa kaldırmak için ihtiyaç duyulacak hukukçular, doktorlar, mühendisler ve sanatçılar olabilir. Onlar için yapabileceklerimizi yapmazsak tarih ileride bizi yargılayacaktır.”
 
Çocukların ve gençlerin ihtiyaçları büyüktür ve giderek artmaktadır. Bugün her üç Suriyeli çocuktan biri yalnızca kriz ve çatışma görerek büyümüştür ve genç bir kuşak da savaşla birlikte yaş almıştır. Suriye’de ve komşu ülkelerde okula gitmesi gereken 2,4 milyondan fazla çocuk okul dışında; istismar, şiddet, çocuk işçiliği ve erken evlilik gibi risklere daha açık durumdadır.
 
Bunlar, fotoğraflara yansıyan çocukların ve ailelerin dillendirdikleri gerçek yaşama ait konulardır. Sergide yer alan fotoğrafların yansıttıkları arasında, elinde korku içindeki bir arkadaşına bakarak yaptığı küçük resmi tutan küçük bir kız; kitaplarına gömülmüş, öğrenme isteğindeki iki kız kardeş ve Humus’ta çevreye olumlu mesajlar yayılmasına yardımcı olan bir gençlik tiyatro kulübü üyesi kardeşler yer almaktadır – şiddete son verilmesi isteğinden bir mülteci olarak yaşamanın sıkıntılarıyla baş etmeye kadar pek çok şey…
 
AB Yardım Fonu bugüne kadar UNICEF’in Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de mültecileri ve ev sahibi kırılgan toplulukları desteklemek üzere yürüttüğü çalışmalara 102,5 milyon Euro yardımda bulunmuştur.
 
###
 
Editörlere notlar:
 
Multimedya içeriği indirmek için: http://weshare.unicef.org/C.aspx?VP3=SearchResult&LBID=2AMZKT9SNDQ&IT=Thumb_FixedHeight_M_Details_NoToolTip
 
UNICEF hakkında
 
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook üzerinden izleyin.
 
AB Desteği Hakkında:
 
Avrupa Birliği Suriye krizine yönelik uluslararası yardım çabalarında başlıca donör durumundadır. 2011 yılında başlayan çatışmalardan bu yana insani ve kalkınma yardımları çerçevesinde AB bütçesiyle birlikte Üye Devletlerden toplam 9 milyar Euro yardım yapılmıştır. Avrupa Komisyonu desteği ise acil insani yardımlarla bunun dışındaki yardımların toplamı olmak üzere 3,4 milyar Euro’yu aşmış durumdadır.

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 244 51 04, shosta@unicef.org 
Iris Abraham, AB Suriye Krizi Bölgesel Yardım Fonu, +32 (0)2 295 7209, iris.abraham@ec.europa.eu 
Malene Kamp Jensen, UNICEF MENA Regional Office, Amman  +962 (0) 791096500, mjensen@unicef.org
Simon Ingram, UNICEF Brussels, +32 491 90 51 18, singram@unicef.org