Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2016)

Acil nakit yardımı bir aileyi dağılmaktan kurtardı


Suriye'den ayrılıp İstanbul'a yerleşince, Zahra annesi çalışırken erkek kardeşlerine bakmak zorunda kaldı, Fatima (2S) ise pazarda çalıştı. Dördü de Aralık ayında okula başlayabildiler.
ISTANBUL, 19 Aralık 2016 - Aisha’nın dünyası darmadağın olmuştu. Ev sahibi, İstanbul’da dört küçük çocuğuyla birlikte yaşadığı evden çıkmasını istemişti. 34 yaşındaki Suriyeli mülteci kadın paniğe kapıldı. Yardım isteyebileceği ne bir arkadaşı ne de bir akrabası vardı. Zaten az olan birkaç parça eşyasını toplayıp doğrudan otogara gitti.

O anda “Ankara’ya gitmeye karar verdiğini” anlatıyor Aisha yüzü soluk, yanaklarından aşağı doğru süzen gözyaşlarıyla. “Orada bir mülteci kampı olduğunu duymuştum. Belki oraya gidince birileri bana yardım edebilirdi…”

Ancak, tam otobüse binecekken UNICEF destekli Çocuk ve Aile Destek Merkezi’nde kendisiyle ilgilenen kişiyi aradı. Merkezin saha çalışanları derhal otogara gelerek kendisini, 12 yaşındaki kızı Fatima ile 11 yaşındaki Zahra’yı, 3 yaşındaki oğlu Ahmad’i ve 2 yaşındaki Habib’i geçici olarak bir otele yerleştirdi. Ardından da Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) tarafından yönetilen merkez kendisine başka bir yer aramaya koyuldu.

Aisha ailesiyle birlikte savaşın harap ettiği Halep’ten kaçıp Türkiye’ye sığındığı 2013 yılından bu yana çok büyük zorluklarla boğuşuyor. Yaşamın giderek güçleşmesi sonucu üzerine karanlık bir umutsuzluk çökmüştü. SGDD onu otogardan aldığında hayatları uçurumun kenarındaydı.

Aisha’nin kocası Halep’te terzilik yapıyordu. Kaldıkları bina bir roketle yıkıldıktan sonra aile Türkiye’ye göçmek zorunda kaldı. Kalabalık bir Suriyeli mülteci nüfusunun yaşadığı İstanbul’a yerleştiler ve burada da kocası terzi olarak iş buldu. Ailesinin büyük bölümünün son çatışmalarda öldüğü haberini aldıktan sonra kocası 2015 yılında Halep’e geri döndü. Aisha o günden beri kocasından haber alamadı.

Kocası gidince Aisha ve çocukları ana gelir kaynaklarından yoksun kaldı. Aisha zaman zaman günde 40 TL’ye (13 ABD doları) temizlikçi olarak çalıştı. Ama yetmiyordu. Kayınbiraderi de seferber oldu. Çalışmak zorunda olduklarından çocuklar okula gidemiyordu. 11 yaşındaki Zahra iki küçük kardeşine bakarken 12 yaşındaki Fatima pazarda amcasıyla birlikte çalışıyor, ağır kutuları taşıyordu. Fatima sık sık pazardaki diğer esnafın kötü muamelesine maruz kaldı. Kimi günler annesi onu işe zorla gönderiyordu. Aile yine de ay sonunu ancak getirebiliyordu.

Aisha büyük sıkıntı ve çaresizlik içindeydi, yardıma ihtiyacı vardı. Bir komşusundan Çocuk ve Aile Destek Merkezi’ni duydu. Merkezdeki çalışanlar onu terapi görmesi için merkezin psikoloğuna yönlendirirken, üç küçük çocuk merkezin Çocuk Dostu Alanı’nın düzenli ziyaretçileri haline geldi. UNICEF, Aisha’nın ailesi gibi aileleri Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü’nün (ECHO) sağladığı kaynaklarla destekliyor.

“Tüm çalışanlarıyla birlikte merkez kendimi güvende hissedebildiğim tek yer oldu,” diyor Aisha, yüzünde beliren utangaç bir gülümsemeyle.

Merkezde çalışanlar, birkaç ay önce Fatima’nın amcası lösemi teşhisiyle hastaneye kaldırıldığında ailenin en küçük üç çocuğunun mahalledeki okula kaydedilmesine yardımcı oldu. Aile ile ilgilenen merkez çalışanı vaka sorumlusu, Fatima’nın durumuyla ilgili çok kaygılı olduklarını söyleyerek “Yanında amcası olmayınca Fatima’nın kötü muameleye maruz kalabileceğinden çok kaygılandık” diye durumu anlatıyor. Aisha evini kaybettikten sonra ise ailenin kırılgan düzeninin neredeyse yerle bir olduğunu da vurguluyor.

Aisha, kendisine sağlanan yardım sayesinde başka bir ev ararken birkaç gün boyunca otelde kalabilme fırsatı bularak son derece önemli bir zaman kazandı. Bir hafta içinde yeni bir ev buldu ve kira yardımı için kayıt yaptırdı. Merkezdeki çalışanlar karışık bürokratik prosedürlerin yerine getirmesinde ve çocukların okula kaydedilmesine ona yardımcı oluyor. Aisha ise artık tam zamanlı bir temizlik işi buldu ve düzenli geliri var. Böylece Fatima artık pazarda çalışmak zorunda değil. Çocukların hepsi bir hafta içinde okula başlayacak.

Zahra ise okula gideceği için heyecanlı. Daha şimdiden gelecek için planlarını yapıyor. “İleride polis olmak istiyorum. Kimse bana ve kardeşime bir daha kötü söz etmesin diye,” diyor Fatima’i kastederek. “Onu koruyacağım.”
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.