Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2016)

UNICEF Bölge Direktörü Geert Cappelaere'nin Doğu Halep'teki bir yetimhanede bulunan çocukların tahliyesine ilişkin açıklaması


Çok sayıda çocuk ve yetişkin araçlarla Rakka'nın kırsal kesimlerinden Eyn İssa'ya doğru kaçıyor. Fotoğraf: © UNICEF/UN039551/Soulaiman
AMMAN, 19 Aralık 2016 – “Bu sabah, Doğu Halep’te bir yetimhanede mahsur kalan ve kimisi yaraları nedeniyle, kimisi ise susuz kaldıkları için sağlıkları kritik bir durumda olan 47 çocuğun tamamı tahliye edilerek güvenli bir bölgeye ulaştı. 

“Doğu Halep’te mahsur kalan yüzlerce çocukla birlikte yetimlerin tahliyesi son günlerde Suriyeli çocukların her gün yaşadığı acımasız olayların içinde küçük bir umut ışığı yaktı. Bu çocukların güvenli bir şekilde tahliye edilmesi sahada gece gündüz çocuklar ve ailelerine yardım götürmek için çalışan tüm insani yardım personelinin durmak bilmeyen çabalarının bir göstergesidir.

“UNICEF ortaklarıyla birlikte tahliye edilen çocukların aileleriyle yeniden birleştirilmelerine yardımcı olurken, onlara acilen ihtiyaç duydukları tıbbi yardımla kışlık giysileri sağlıyor.

“Doğu Halep’te hâlâ, yetimler ve ailelerinden ayrı kalan çocuklar da dâhil olmak üzere güç durumda olan ve acil korumaya ihtiyaç duyan çok sayıda çocuk bulunuyor. UNICEf tüm taraflara uluslararası insani yardım kanunu kapsamında nerede olurlarsa olsun bütün çocukları korumakla yükümlü olduklarını hatırlatıyor.

“Suriye’deki çatışma 6. yılına yaklaşıyor. Bu süre zarfında milyonlar evlerini terk etmek zorunda kaldı, nice aileler bölündü ve sayısız çocuk en temel ihtiyaçlarından – ve çocukluklarından  - yoksun bırakıldı.

“Çatışmada yer alan tüm taraflara bu savaşa derhal sitasi bir çözüm bulunması çağrısında bulunuyoruz. Milyonların hayatı buna bağlı.”

###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha Fazla Bilgi İçin:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Tamara Kummer, UNICEF Bölge Ofisi, Amman, +962 79 758 8550, tkummer@unicef.org 
Malene Jensen, UNICEF Bölge Ofisi, Amman, +962 79 109 6500, mjensen@unicef.org