Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2012)

Dünya Çocuk Hakları Gününde TBMM'de Çocuk Oturumu Yapıldı


18-19 Kasım 2012 tarihlerindeki XIII. Ulusal Çocuk Forumu için Türkiye'nin 81 ilinden Ankara'ya gelen 162 çocuk hakları savunucusu çocuk, çocuk haklarının uygulanması ve sonuç gözlemlerine dair hazırladıkları önerileri Türkiye Büyük Millet Meclisi ile paylaştı. Çocuklar mecliste Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüp; anı fotoğrafı çektirdiler.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Çocuk Oturumuna katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abu Laban, TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Türkan Dağoğlu ve milletvekilleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri ve çocuk hakları savunucuları çocukların görüşlerini dinlediler.

Çocuk Hakları Türkiye Koordinatörleri Mirkan Özdemir ve Çağla Uz, Çocuk Hakları Eğitimi, Erken Evlilikler-Çocuk Gelinler, Eğitim Hakkı ve Eğitimdeki Sorunlar, Çocuk İşçiliği-Ekonomik İstismar olmak üzere dört başlıktan oluşan grup çalışmalarından çıkan önerilerini paylaştıkları bir sunum gerçekleştirdiler.

Oturum sonunda TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi eski Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl’e çocuk haklarının hayata geçirilmesi ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı bir teşekkür plaketi sunuldu.