Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2012)

WHO ve UNICEF Pakistan'daki sağlık görevlilerine yönelik saldırıyı kınıyor


CENEVRE/NEW YORK, 18 Aralık 2012 - Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, Pakistan Devleti, Sindh ve Khyber Pakhtunkhwa eyaletleriyle birlikte son 24 saat içinde 6 sağlık görevlisinin ölümüne yolaçan saldırıları kınamaktadır.

Pakistan’ın Sind eyaleti Karaçi kentinin Gadap, Landi, Baldia ve Orangi kasabaları ile Khyber Pakhtunkhwa eyaletinin Peşaver kentinde çocuk felci aşı kampanyasında çalışan en az 6 sağlık görevlisinin vurularak öldürüldüğü bildirilmiştir. Öldürülenler Pakistan’da çocuk felcinin yok edilmesi için özveriyle çalışan binlerce görevli arasındaydılar.

Pakistan Devleti ve saldırıdan etkilenen eyaletler sağlık çalışanlarının güvenliği konusundaki endişelerden dolayı aşı kampanyasını geçici olarak durdurmuşlardır.

Bu tür saldırılar Pakistan’ın en korumasız kesimlerini, özellikle çocukları, hayat kurtaran sağlık müdahalelerinden mahrum bırakmaktadır.  Saldırıdan etkilenen toplulukların liderlerini ve ilgili herkesi Pakistanlı çocuklara ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini verebilmemiz için sağlık görevlilerini korumaya ve onlara güvenli bir ortam yaratmaya çağırıyoruz.

Çocuk felci bir virüsün yolaçtığı çok bulaşıcı bir hastalık olup, birkaç saat içinde kalıcı felce sebep olabilmektedir. Güvenli ve etkili aşılar çocukları bu hastalıktan korumaktadır. Hastalık şu anda sadece üç ülkede görülmektedir: Afganistan, Nijerya ve Pakistan.

WHO, UNICEF ve Pakistan’daki bütün ortakları, sağlık görevlilerinin ailelerinin acısını derinden paylaşmaktadır. Pakistan Devleti ve halkının, ülkeyi çocuk felci ve diğer hastalıklardan kurtarma çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.

Daha fazla bilgi için:

WHO

Oliver Rosenbauer, Tel +41 22 79 13832 / Mobil + 41 79 500 6536 rosenbauero@who.int

UNICEF

Sarah Crowe, Tel + 1646 209 1590 scrowe@unicef.org

Marixie Mercado, UNICEF Cenevre, Tel + 41 79 756 7703 mmercado@unicef.org