Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2012)

Dünya AIDS Günü dolayısıyla UNICEF'in açıklaması: Daha fazla sayıda gebe kadın ve çocuk tedavi görmeli


NEW YORK UNICEF yaptığı açıklamada, çocuklarda görülen HIV enfeksiyonlu çocuk sayısının azaldığını, ancak AIDS'siz bir kuşak yetiştirme hedefine ulaşmanın HIV'lı daha fazla sayıda gebe kadının ve çocuğun tedavi edilmesini gerektirdiğini belirtti.

Konunun küresel ölçekte sahiplenilmesi sayesinde tüm dünyada çocuklarda görülen yeni HIV enfeksiyonlarında yüzde 24 azalma sağlanmıştır. 2009 yılında 430 bin olan yeni enfeksiyon sayısı 2011 yılında 330 bine düşmüştür.

Ayrıca, 2010 yılıyla karşılaştırıldığında, 2011 yılı Aralık ayında 100 binden daha fazla sayıda çocuk antiretroviral tedavi görmektedir. 

Ne var ki, tedavi görmesi gereken çocukların ve gebe kadınların üçte birinden azı tedavi görebilmektedir. Oysa genel olarak alındığında dünyada HIV taşıyan yetişkinlerin ortalama yüzde 54’ü bu tedaviyi görmektedir. 

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake konuya ilişkin şunları söyledi: “Yetişkinlerin, ihtiyaç duydukları tedaviyi görme şanslarının çocuklara göre iki kat daha fazla olması ortada tastamam bir yanlışlık olduğunu gösterir. AIDS’siz bir kuşak, tanım gereği, en küçük yaşta ve en savunmasız olanların HIV enfeksiyonundan korunmalarını gerektirir. HIV’lı anne ve çocukların AIDS’ten kurtularak yaşamalarını sağlamak için bugünkünden daha fazla çaba harcamamız gerekiyor. Test yapılan, temel doğum öncesi ve çocuk sağlığı programlarıyla tedavi edilen gebe kadın ve çocuk sayısını artırma hedefine yeniden ve daha büyük kararlılıkla odaklanmalıyız.” 

HIV virüsü taşıyan gebe kadınların tedavisi yalnızca bu kadınların kendilerini yaşatıp iyi olmalarını sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda bebeklerinin ana karnındayken, doğumda ve daha sonra emzirme sırasında HIV kapmalarını önlemektedir. Tedavi ayrıca virüsün HIV pozitif bir kadından HIV negatif eşine cinsel ilişki yoluyla geçmesini de engelleyebilmektedir. 

2015 yılına kadar çocuklar arasında yeni HIV enfeksiyonlarının önlenmesine ve bu çocukların annelerinin hayatta kalmalarının sağlanmasına yönelik çalışmalar, UNICEF’in “Yenilenmiş bir Söz” adını taşıyan küresel hareket çerçevesindeki genel taahhüdünün önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AIDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Yayıncıların dikkatine  – Yayın açısından kaliteli video için indirme:

http://videos.unicef.org/C.aspx?VP3=SearchResult&ALID=2AM40829P0E1

Daha fazla bilgi için:

Kate Donovan, UNICEF New York, Tel + 1 212 303 7984, Cep: + 1 917 3781 2128, 
kdonovan@unicef.org

Sarah Crowe, Genel Direktör sözcüsü, Tel + 1 212 326 7206, Cep: + 1 646 209 1590, scrowe@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, Tel + 90 312 454 1000, Cep: + 90 533 622 8346 shosta@unicef.org