Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2013)

59 öncelikli ülkenin yarısından fazlası tetanosla savaşı kazandı


NEWYORK - Anne ve Yeni Doğan Bebekler için Tetanosu Ortadan Kaldırma Girişimi'nin (AYT) paydaşları bugün yaptıkları açıklamada, annelerin ve yeni doğan bebeklerin ölümüne yol açan en ölümcül hastalıklardan biri olan tetanosun, 59 öncelikli ülkenin yarısından fazlasında ortadan kaldırıldığını açıkladılar. Dünyada her dokuz dakikada bir yeni doğan bir bebek, tetanosdan hayatını kaybetmektedir ve bu bebeklerin tamamına yakını, dezavantajlı bölgelerde ve topluluklarda yaşayan fakir ailelere mensuptur.

Anneye yapılacak bir aşı ile rahatlıkla önlenebilecek olan bu hastalık, bebekler hijyenik olmayan ortamlarda doğunca ve göbek bağını kesmek ya da göbek deliğine pansuman yapmak için steril olmayan malzemeler kullanınca, çocuğa geçmektedir. Böyle bir durumda annenin hayatı da tehlikeye girer. Maliyeti sadece 2 ABD Doları olan üç dozluk koruyucu aşı uygulandığı zaman, anne ve yeni doğan bebek tetanosa karşı beş yıl bağışıklık kazanır.

1999 yılından bu yana, 52 ülkede doğum yapma yaşına gelen 118 milyon kadına tetanos aşısı yapılmıştır. Bu kadınların çoğuna tetanos aşısı, çocuğun hayatını kurtarmaya yönelik diğer girişimler kapsamında yapılmıştır. Çocukların hayatını kurtarmaya yönelik bu girişimler arasında kızamık aşısı, A vitamini desteği, kurt öldürücü tabletler ve göbek bağına müdahale hakkında bilgilendirme kampanyaları yer almaktadır.

Bu açıklama, AYT Girişimi paydaşlarının yıllık toplantısında yapıldı.

Anne ve Yeni Doğanlar için Tetanosu Ortadan Kaldırma Girişimi (AYT), belli hedeflere ulaşmak için paydaşların iş birliği yapınca, neler yapabileceğini gösteren örnek bir modeldir. 2000 yılında, yani bu kampanya başlatıldıktan bir yıl sonra, her yıl yaklaşık 200 bin yeni doğan bebeğin tetanosdan öldüğü tahmin ediliyordu. 2010 yılında bu rakam, yılda yaklaşık 58 bine inmişti.

Kaydedilen ilerlemelere rağmen 28’den fazla öncelikli ülke, tetanosu tamamen ortadan kaldırma hedefine henüz ulaşamamıştır. Bu durum anne ve yeni doğan bebeklerin ölümüne yol açan tetanosun 2015 yılına kadar, tüm öncelikli ülkelerde ortadan kaldırılma hedefinin önünde duran büyük bir engeldir.

Anne ve yeni doğan bebeklerin ölümüne yol açan tetanosun, tamamen ortadan kaldırılmasını engelleyen temel nedenler arasında; çatışmalar, kültürel nedenler, çakışan öncelikler, kaydedilen ilerlemelerde devamlılığın sağlanamaması ve mali kaynakların yetersizliği gibi sebeplerden dolayı hedef topluluklara ulaşamamak yer almaktadır.

Anne ve yeni doğan bebeklerin ölümüne yol açan tetanosun ortadan kaldırılması girişimi uluslararası bir kamu - özel ortak girişimidir ve bu girişimin paydaşlar arasında Hükümetler, UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü, UNFPA, GAVI, USAID, CDC, UNICEF Milli Komiteleri, Japonya, Save the Children Girişimi, PATH, RMHC, Bill & Melinda Gates Vakfı, Kiwanis International, Pampers (Bir Procter & Gamble kuruluşu) ve BD yer almaktadır.

Anne ve Yeni Doğan bebeklerin ölümüne yol açan tetanosu tamamen ortadan kaldıran ülkeler şunlardır: Bangladeş, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Çin, Komor Adaları, Kongo Cumhuriyeti, Fildişi sahili, Mısır, Eritre, Gana, Gine Bisav, Irak, Liberya, Malavi Cumhuriyeti, Mozambik, Myanmar, Namibya, Nepal, Ruanda, Senegal, Güney Afrika, Tanzanya,  Timor, Türkiye, Togo, Uganda, Vietnam, Zimbabve ve Zambiya.

Tetanosu tamamen kaldırmak için çalışmalarını sürdüren ülkeler şunlardır: Afganistan, Angola, Kamboçya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Etiyopya, Gabon, Gine, Haiti, Hindistan, Endonezya, Kenya, Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti, Madagaskar, Mali, Moritanya, Nijer, Nijerya, Pakistan, Papua Yeni Gine, Filipinler, Sierra Leone, Somali, Sudan, Güney Sudan ve Yemen.

Daha fazla bilgi için:

Kate Donovan, UNICEF New York, Tel:  1 212 326 7452  kdonovan@unicef.org