Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2013)

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis'in Suriye ile İlgili Açıklaması


AMMAN, 5 Mayıs, 2013 - UNICEF El-Beyda ve Banyas'taki son ölüm haberleriyle dehşete düşmüş ve sarsılmıştır. Gelen haberlere göre 2 ve 3 Mayısta bu iki şehirde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybetmiştir. Bütün taraflar uluslararası yasal yükümlülüklerine uymak, çocukların yaşamlarının kutsallığına saygı göstermek zorundadır.” 

Bu son ölümler, Suriye’deki katliamda en ağır bedeli ödemeye devam edenlerin sivil masumlar, özellikle de çocuklar, olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır.

Bu acımasız şiddet, çok büyük bir insani drama ve ölümlere neden olmaktadır.

Beş buçuk milyondan fazla insan evlerini terketmiş ve bunlar arasındaki 1.4 milyon mülteci komşu ülkelerde yaşamaktadır.

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter and Facebook’n izleyin

Daha fazla bilgi için:
Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel. +962-79-867-4628, jtouma@unicef.org

Malene Jensen, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel. +962-79-708-9007 mjensen@unicef.org

Peter Smerdon, UNICEF New York, Tel + 1 212 303 7984, Cep Telefonu: +1 917 213 5188, psmerdon@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org