Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2013)

Yaşam kurtarıcı yardım malzemeleri çatışmalardan etkilenen Halep'te çocuklara ve ailelere ulaştı


AMMAN/ŞAM/CENEVRE/NEW YORK, 23 Temmuz 2013 - UNICEF ve ortakları, Suriye'nin kuzeybatısında yoğun çatışmalara sahne olan Halep'e yaşam kurtarıcı yardım malzemeleri ulaştırma işlemlerini tamamlamış bulunuyor. Suriye Arap Kızılay'ı (SARC) ve Birleşmiş Milletler kuruluşlarının da yer aldıkları misyon, Şam'dan Halep'e yönelik 15 kamyonluk konvoyun bir parçasını oluşturmaktaydı. UNICEF tarafından temin edilen yardım malzemeleri arasında 30 bin kişinin tedavisi için yeterli ishal yardım çantaları, 20 bin kişi için tıbbi yardım çantaları, 2 bin aile hijyen çantası, yemek pişirilebilecek sobalar, yüksek kalorili bisküvi ve okul malzemeleri yer almaktaydı. Gerek burada gerekse diğer misyonlarla birlikte UNICEF ve ortakları 10 milyon insana temiz içme suyu imkânları sağlamış, 1,5 milyon çocuğun aşılarını yaptırmış, 300 binden fazla çocuğu okula kaydettirmiş ve çocukların tanık oldukları dehşet dolu olayların etkisini üzerlerinden atmalarına yardımcı olmak üzere gerekli desteği aldıkları 450’den fazla okul kulübüne destek vermiştir.

Geçtiğimiz hafta Şam’a iki günlük bir ziyarette bulunan UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Yoka Brandt “Halep’teki insani durumun içler acısı olduğunu” belirttikten sonra şöyle dedi: “Amacımız, nerede olurlarsa olsunlar yardımımıza en muhtaç durumda olan çocuklara ulaşmaktır.”

Ülkedeki çatışmalardan etkilenenlerin sayıca en fazla oldukları kent Halep’tir: en az 2,4 milyon kişi. UNICEF’e göre bunların yarısı çocuktur.

UNICEF’in Suriye’deki Su, Sanitasyon ve Hijyen programı yöneticisi olarak konvoya eşlik eden Ahmledou Barah ise “başta gıda, su ve barınak olmak ütere insani ihtiyaçların son derece yakıcı olduğunu” söyledi.

UNICEF, yardım olarak beş jeneratör ve Halep’teki 1 milyonu aşkın insana temiz içme suyu sağlayacak 8 su deposu teslim etti. Jeneratörlerin yerleştirilmesi çalışmaları başlamış bulunuyor.

Suriye’deki çatışmalar üçüncü yılına girmişken özellikle çatışmalardan en fazla etkilenen yörelerdeki yaşam koşulları inanılmaz ölçüde kötü durumda. Üç ya da dört kat artan fiyatlar temel ihtiyaçların karşılanmasını ve hanelerin satın alma güçlerini olumsuz etkiliyor. Aileler ise ekmek, sebze, meyve, süt, yoğurt ve yumurta olmak üzere çocuklarını temel gıdalarla besleyebilmek için büyük çaba harcıyor.

Bu yılın başından bu yana UNICEF 15’i muhalif grupların denetimindeki bölgelere olmak üzere 20 Birleşmiş Milletler yardım konvoyunda yer aldı.

Editörlere not: Halep misyonuna katılanlar arasında UNICEF ve SARC’ın yanı sıra şu kuruluşlar da yer almaktadır: Dünya Gıda Programı (WFP), Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Birleşmiş Milletler Mülteci Kuruluşları  (UNHCR), Birleşmiş Milletler Yardım ve İmar Kuruluşu (UNRWA) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM).

Daha fazla bilgi için:

David Youngmeyer, UNICEF Suriye, dyoungmeyer@unicef.org, +963-934-202-326

Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Amman, jtouma@unicef.org, +962-79-867-4628