Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2013)

Türkiye'deki kamplarda yaşayan Suriyeli öğretmenler, öğrencileriyle daha iyi çalışmanın yollarını öğreniyor


Suriyeli gönüllü öğretmenler Türkiye'deki kamplarda bulunan öğrencilerle daha iyi koşullarda çalışabilme koşullarını öğrenmek üzere düzenlenen eğitime katıldılar.
Türkiye?deki kamplarda yaşayan Suriyeli öğretmenler, öğrencileriyle daha iyi çalışmanın yollarını öğreniyor
UNICEF-AB projesi kapsamında Türkiye’deki kamplarda bulunan Suriyeli öğretmenlere yönelik eğitim geçtiğimiz günlerde İskenderun’da gerçekleştirildi.

İSKENDERUN, Türkiye, 11 Temmuz 2013 – Eğitmen, büyük bir toplantı salonunda bulunan 200 kişilik grubtan ellerine bir nohut tanesi almalarını ve bir ağaç hayal etmelerini istiyor. Ardından da hayallerindeki ağacı önlerindeki kağıtlara çizmelerini. Kadın, erkek, genç, yaşlı tüm Suriyeli gönüllü öğretmenler kendilerinden istenen bu görevi büyük bir hevesle masalardaki renkli kalemleri kullanarak tamamlıyor.

Resimler duvarlara yapıştırıldıkça, farklı şekillerdeki ağaçlardan oluşan rengarenk bir orman beliriyor salonda. Uzun süredir çok zor şartlarda yaşayan bir grup öğretmenin hayallerinden doğan umut dolu bir orman.

Motivasyon tazelendi

Bu sahne, UNICEF tarafından AB finansörlüğünde hayata geçirilen “Türkiye’deki Suriyeli Çocuklara Destek Projesi” kapsamında Suriyeli öğretmenelere yönelik düzenlenen eğitimden.

Farklı kamplardan gelen Suriyeli katılımcılar, kamplarda sürdürdükleri rutin hayatlarına kısa bir ara vererek, savaş nedeniyle birçok farklı travmaya maruz kalan çocuklarla daha iyi çalışma yöntemlerini öğrenmek üzere bu eğitime katıldılar.

Yayladağı 1 kampında gönüllü anaokulu öğretmenliği yapan Belkıs (28); ihtiyaç sahibinden çok çözüm ortağı olarak görülmekten dolayı çok mutlu olduklarını belirterek ekliyor; “Açıkça konuşmak gerekirse, motivasyonumuz tamamen tükenmek üzereydi. Bu eğitim yeniden motive olmamızı sağladı”.

Eğitimin Moderatörü Sosyal Hizmet Uzmanı Zeynep Türkmen Sandavuç öğretmen eğitiminin önemini şu örnekle açıklıyor: “Uçaklarda acil durumda gaz maskesini önce kendinize sonra çocuğunuza takmanız söylenir, çünkü siz hayatta kalırsanız diğerlerine de yardım edebilirsiniz. Şu an bu öğretmenlerimizin de içinde bulunduğu durum buna benziyor. Bu kriz ortamında kendi motivasyonları yüksek olmalı ki, onlara ihtiyaç duyan çocuklara yardım edebilsinler.”

Geleceği Kurtarmak

Şu an Türkiye’deki kamplarda farklı yaş ve branşta yaklaşık 1500 Suriyeli öğretmen var. Kimi 2 yıldır, kimi ise henüz bir kaç ay önce ülkesini geride bırakıp gelmiş. Bir çoğu gönüllü olarak öğretmenlik yapmaya devam ediyor. Hepsi aynı şeyi söylüyor: “Ne kadar zor durumda olursak olalım çocuklara yardım etmek, birşeyler öğretmek bizi ayakta tutuyor.”

UNICEF Türkiye Temsilcisi Ayman Abulaban katılımcıları işaret ederek, çabalarının ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor ve ekliyor: “Bu çocuklara birşey öğrettiğiniz zaman onlara yiyecek, barınma kadar hayati birşey sağlamanın yanısıra bir ülkenin geleceğini kurtarmaya da yardım etmiş oluyorsunuz.”