Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2013)

Türkiye'nin engellilikle ilgili yeni kampanyası New York'taki toplantıda ön plana çıktı


NEW YORK, 24 Eylül 2013 - Türkiye'nin yenilikçi özellikler taşıyan "Bir Sen Daha Var" kampanyasına ilişkin haberler, kampanya başlatıldıktan sadece birkaç gün sonra New York'a ulaştı.
Türkiye?nin engellilikle ilgili yeni kampanyası New York?taki toplantıda ön plana çıktı
Regina De Dominicis Yenilik İmkan Sağlar yan etkinliğinde Türkiye’nin yeni “Bir Sen Daha Var” kampanyasını tanıtıyor

Engellilikle ilgili tutumların değiştirilmesinde hem geleneksel hem de sosyal medyadan yararlanmayı amaçlayan kampanya, pazartesi günü Türkiye Birleşmiş Milletler delegasyonunun özel toplantısında dile getirilen başlıca konulardan biri oldu. Delegasyonun toplantısı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Engellilik ve Gelişme Üst Düzey Toplantısına paralel olarak gerçekleşti. 

Bu etkinlik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB), UNICEF Türkiye ve engellilik konusunda faal sivil toplum örgütlerine, başta çocuklar olmak üzere engeli olan bireylere yönelik destek çalışmalarını küresel kalkınma topluluğunun önde gelen kişilerine sunma fırsatı sağladı.

Toplantıda hazır bulunanlar şunlardı: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Regina de Dominicis, Türkiye’nin New York’taki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yaşar Çevik ve BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Daimi Temsilcisi Kamal Malhotra. Toplantıda kendilerine eşlik edenler arasında ise şu isimler yer alıyordu: Vodafon Türkiye Vakfı Başkan Yardımcısı Gizem Keçeci, Peugeot Türkiye Yöneticisi Marc Bergeretti, Garanti Bankası Kıdemli Başkan Yardımcısı Elif Güvenen, Anne Carlsen Merkezi Yardımcı Teknolojiler Direktörü, Apple Eğitimcisi Mark Coppin ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) Başkanı Ercan Tutal. Sayılan bu isimlerin yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Engellilik ve gelişme Üst Düzey Toplantısının birçok katılımcısı da bu toplantıda hazır bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Burada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Engellilik ve Gelişime Üst Düzey Toplantısında, dünyanın herkes için kapsayıcı ve erişilebilir bir toplum yaratmanın önündeki engelleri kaldırma konusunda istekli olduğunu görmek umut verici bir durum. Türkiye’de, çocukları/halkı ve aileleri destekleyici politikalar yürütülmektedir. İnsan kapasitesine daha fazla yatırım yapıyoruz ve herkese eşit fırsatlar tanınması için ortamı önemli ölçülerde iyileştiriyoruz."

UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Regina De Dominicis konuşmasında Türkiye’nin engellilik konusunda hayırseverlik yaklaşımından uzaklaşarak hakları temel alan bir yaklaşımı benimsediğini, ayrıca aynı konuda tıbbi modelden sosyal modele geçildiğini belirtti.

Sözlerine “Türkiye’de insanlar engeli olan çocukları/kişileri desteklemeye istekli” diyerek başlayan De Dominicis şöyle devam etti: “Ancak, engeli olan kişilerin haklarını üstte tutup topluma tam anlamda katılmalarını sağlamanın özel yollarını her durumda bildiklerini söyleyemeyiz. İşte, kampanyamız da –Bir Sen Daha Var- tüm yurttaşları haklarına sahip çıkıp topluma eksiksiz katılmalarını sağlayacak bilgilerle donatmayı amaçlıyor.”

ASPB ve UNICEF-Türkiye tarafından çeşitli kesimlere danışılarak birlikte geliştirilen “Bir Sen Daha Var” kampanyası, engeli olan çocuklar, aileleri ve toplum arasındaki sosyal mesafeyi azaltmayı amaçlıyor. Kampanya, Türk toplumunda engelliliğe ilişkin yapılan geniş kapsamlı bir bilgi, tutum ve uygulama araştırmasına dayanıyor. Kampanya, engelliliğin, bireylerin kendi kişisel özellikleri kadar fiziksel ve toplumsal çevreden de kaynaklandığını kabul ediyor ve engeli olan tüm çocukların eşit haklardan yararlanmalarını sağlamak üzere toplumsal kapsama çağrısında bulunuyor.

Kampanya, aralarındaki benzerliklerin farklılıklardan çok daha fazla olduğunu vurgulamak amacıyla engeli olan-olmayan pek çok kişinin aynı ismi taşıması gerçeğinden yararlanmaktadır. Yurttaşlar, kanaat önderleri ve siyasetçiler, kampanyayı desteklemek için www.birsendahavar.gov.tr adresini ziyaret edip; ilk sözlerini web sayfasını imzalayarak vermeye çağrılmaktadır.

UNICEF Türkiye’nin engeli olan çocuklar için sergilediği çabalar arasında, ASPB, diğer bakanlıklar ve sivil toplamdaki ortaklarla birlikte yürütülen çalışmalar da vardır. Üzerinde çalışılan alanlar çeşitlilik göstermektedir: Engellilik durumlarının doğru biçimde ve erken belirlenmesi; gelişimsel pediatri birimlerinin yaygınlaştırılması; ana baba bakımından yoksun kalmış engeli olan çocuklar için uzmanlaşmış bakım hizmetleri; engeli olan gençlerin güçlendirilmeleri ve engeli olan çocukların eğitime dahil edilmeleri…

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Engellilik ve Gelişme ile ilgili Üst Düzey Toplantısına katılan Bakan Şahin ayrıca UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Yoka Brant’la da bir görüşme yaptı.