Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2013)

UNICEF: Suriye'deki çatışmaların kapana kıstırdığı çocuklara ulaşmak ve bu çocukları korumak için acilen harekete geçilmesi gerekiyor


NEW YORK, 23 Eylül 2013 - UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre Suriye'deki çatışmaların kapanına sıkışmış sivillerin durumu giderek kötüleşmektedir ve bugün binlerce çocuğun yaşamını güvence altına almak üzere insani yardımlara erişim sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi gerekmektedir. Dünya liderleri New York'taki 68. BM Genel Kurulu için bir araya gelirken UNICEF, giderek tırmanan çatışmalı durumun çocukların acil ihtiyaçlarını karşılayacak yardımlara ulaşamamaları anlamına geleceği uyarısında bulundu. Bu yardımlar arasında aşılar, temiz içme suyu, barınak, eğitim ve psikolojik destek de bulunuyor.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake’in sözleriyle “Çatışmalar sürüp giderken kimi yöreler aylardır kuşatma altındadır ve bu durum aileleri zorlu bir yaşam mücadelesi içinde bırakmaktadır. Suriyeli çocuklar ise uzun bir süredir çok fazla acı çekmektedir ve bu krizin etkilerini daha uzun yıllar üzerlerinde hissedeceklerdir.”

“Hemen acilen ve herhangi bir sınırlama olmaksızın bu çocuklara ulaşabilmeliyiz. Çatışmalarda yer alan çeşitli taraflar, insani yardımlarda görev yapanların yaşam kurtarıcı yardımlarıyla insanlara ulaşabilmelerine hemen izin vererek bunu sağlayabilirler.”

Lake’in belirttiğine göre engelsiz erişimin nasıl yaşam kurtarabileceğine ilişkin pratik bir örnek, yakınlarda gerçekleşecek Çocuk Sağlığı Günü aşılama kampanyasıdır. Bu kampanya, Suriye’deki çocukları aşıyla önlenebilir hastalıklardan korumayı amaçlamaktadır ve kampanyada son aşılama kampanyalarında ulaşılamayan 700 bin çocuğa odaklanılacaktır.

UNICEF, sağlık ve eğitim gibi kritik alanlardaki hizmetlerin de özel koruma gerektirdiğini kaydetmiştir. Okullar ve sağlık kuruluşları çatışmalarda hedef olarak gözetilmeyip kadınların ve çocukların yardım ve destek bulabilecekleri ’barış bölgeleri’ olarak tanınmalıdır.

UNICEF ve ortakları bu yılın büyük bölümünde Halep, Şam’ın kırsal kesimleri; Humus’un ve Deire el Zour’un büyük bölümü ve Dar’a’nın kırsal kesimlerinde yüz binlerce çocuğa ulaşmada ciddi güçlüklerle karşılaşmıştır. Aşılar dahil olmak üzere tıbbi malzemeler kontrol noktalarında alıkonulmuş, su şebekelerinin onarımıyla ilgili yaşamsal önemdeki çalışmalar da geciktirilmiştir.

İnsani yardımların ihtiyaç duyulan yerlere engelsiz ulaştırılması gerek Suriye hükümetinin gerekse muhalefetteki grupların bu yöndeki açık taahhüdünü gerektirir. Bunun sağlanabilmesinin de bir dizi pratik yolu vardır. Örneğin, insani yardım çalışanlarının hizmetlerini ve yardım malzemelerini ihtiyaç duyanlara güvenli ve serbestçe ulaştırabilmelerini sağlamak üzere çatışmalara ara vermeleri gibi.

Lake’in vurguladığı gibi, “İnsani yardım alanında görev yapanlar, Suriye’nin her yerinde en güç durumdaki kadınlara ve çocuklara yardımlarını ulaştırabilmelidirler. Temel sağlık ve sanitasyon hizmetlerinin ulaştırılabilmesi de bunlar arasındadır; çünkü bunlar arasında yer alan örneğin küçük çocuklara yönelik aşılar bile buna ihtiyacı olan pek çok topluluğa ulaşamamaktadır.”

Lake, tüm bu güçlüklere karşın UNICEF’in başka ortaklarla birlikte muhalefet hatlarının gerisi dahil olmak üzere nerede olurlarsa olsunlar kritik hizmetleri çocuklara ulaştırma çabasında olduğunu belirttikten sonra şunları söylemiştir: “Bu yıl ortaklarımızla birlikte Suriye’de 10 milyon insana temiz içme suyu sağladık; son iki yıl içinde kızamık aşısı yaptığımız çocuk sayısı 2 milyonu buldu. Şimdi, 1 milyon Suriyeli çocuğun öğrenimlerine yeniden başlayabilmesi için okul malzemeleri ulaştırıyoruz.”

“Ancak, ihtiyaçlar hala çok fazladır. Henüz kendilerine ulaşılmamış olanlara ulaşabilmek için insani yardım alanında çalışanların ülkenin her yanına serbestçe ve güvenlik içinde gidebilmeleri ve temel hizmetlerin korunması gerekir.”

###

Yayıncı ve editörlerin dikkatine: Fotoğraflar, videolar ve diğer materyaller için:http://weshare.unicef.org/mediaresources

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi izleyin: www.facebook.com/unicef ve www.twitter.com/UNICEF

Daha fazla bilgi için:

Kate Donovan, UNICEF New York, kdonovan@unicef.org, +1 917 378 2128

Marixie Mercado, UNICEF Cenevre, mmercado@unicef.org, Tel: +41 22 909 5716, Cep: +41 79 756 770

Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, singram@unicef.org, +962-79590-740 Cep: +962-79590-4740

Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, jtouma@unicef.org, +962-79-867-28 Cep: +962-79-867-4628