Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2013)

UNICEF aile içi şiddete karşı harekete geçilmesi için elektronik müzik grubu Moderat'la ortak çalışma içinde


NEW YORK, 8 Ekim 2013 - UNICEF #ENDviolence girişimini desteklemek üzere bugün özgün bir video yayınladı. Video, kendi yaşamlarında ve topluluklarında aile içi şiddete karşı mücadelede çocukları esinlendirmeyi amaçlıyor. Videoda Moderat'ın Monkeytown/Mute etiketiyle çıkan yeni ikinci albümü II'de yer alan hayli düşündürücü "Gita" adlı parça izlenmektedir. Yayın, UNICEF'in bu alanda büyük yankı uyandıran #ENDviolence girişiminin bir parçasını oluşturuyor. Girişim, "görünmeyeni görünür" kılarak çocuklara yönelik şiddet konusunda duyarlılık yaratmayı ve yerel girişimleri harekete geçirmeyi hedefleyen küresel bir hareket.

Çocukların korunmasında, fiziksel ve duygusal güvenliğinin sağlanmasında en büyük rol ailelere aitken, küresel tahminlere göre her yıl 275 milyon kadar çocuk aile büyükleri arasındaki şiddet olaylarına tanık olmaktadır.

Ayrıca, ana babaların ve diğer aile üyelerinin çocuklara yönelik şiddeti fiziksel, cinsel ve psikolojik açılardan ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Aile içi şiddetin bu biçimleri, özellikle ana baba gibi saygın bir yetişkinden geldiğinde çocuğun durumunu ciddi biçimde sarsmaktadır.

Video, buna kendi evinde tanık olan bir çocuğun gözünden aktardığı aile içi şiddet olayıyla bu suistimal döngüsünü kırmayı hedeflemektedir. Videodaki çocuk, bu konularda duyarlı yetişkinlerin de yardımıyla bu işi dillendirme cesaretini kendinde buluyor; böylece şiddete son verip ailenin kendini toparlamasına yardımcı oluyor.

Tüm dünyada büyük bir izleyici kitlesi olan Moderat’ın önceki videoları yalnızca You Tube’da 2,6 milyon kez görüntülenmişti. Grup, UNICEF’in #ENDviolence girişimine kendi müziğiyle katkıda bulunmak istemiştir.

Moderat’tan Gernot, Sebastian ve Sascha şöyle diyor: “UNICEF #ENDviolence girişimi için hazırlanacak bir videoda ‘Gita’yı kullanıp kullanamayacağını sorduğunda hemen kabul ettik. UNICEF’le birlikte çalışmak, daha iyiye doğru bir sürecin parçası olmak anlamını taşıyor. Bu işe katıldığımız için çok mutluyuz ve değişimde bizim da payımız olsun diye umuyoruz.”

Video, UNICEF Paraguay’la ortaklaşa hazırlanmış, yönetmenliği ise uluslararası üne sahip ve ödüllü iki Paraguaylı sinemacı, Juan Carlos Maneglia ve Tana Schembori üstlenmiştir.  Çekim, genç kahramanı canlandıran 8 yaşındaki bir çocuk dâhil yerel aktörlerle Paraguay’ın Asuncion kentinde çekilmiştir.

Video UNICEF You Tube ve UNICEF’in #ENDviolence mikro sitesi ile doğrudan 5 milyon izleyicisi olan UNICEF’in küresel Twitter ve Facebook hesapları dâhil olmak üzere sosyal medyada yayınlanacaktır.

###

#ENDviolence’e katılın- Moderat’ın son albümü II’den ‘Gita’yı seçin ve harekete geçin! http://uni.cf/endviolence

#ENDViolence girişimi hakkında:

UNICEF çocuklara yönelik şiddete son verecek toplu hareket için bu girişimi 31 Temmuz 2013’te başlatmıştır. Vurgulanan nokta, şiddetin aslında her yerde olduğu, ancak genellikle gözlerden uzak tutulduğu ya da sosyal ve kültürel normlar nedeniyle hoşgörüyle karşılandığıdır. Girişim, ‘Görünmeyeni görünür kılın’ sloganıyla tutumları, davranışları ve politikaları değiştirmede ilk adım olarak farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Girişim ayrıca bu alanda işe yarayan uygulamalara ilişkin kanıt toplama çabalarını desteklemekte, toplumun her kademesindeki başarılı çabaları ve hareketleri öne çıkararak şiddetin önlenebileceği fikrini pekiştirmektedir. Daha fazla bilgi için: http://www.unicef.org/endviolence/

UNICEF hakkında

UNICEF, dünyanın 190 ülke ve bölgesinde erken çocukluktan ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların hayatta kalması ve gelişmeleri için onlara destek olmaktadır. Dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yönelik en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve temizlik hizmetlerini, tüm erkek ve kız çocuklar için kaliteli temel eğitimi ve çocukların şiddet, istismar ve AİDS’ten korunmasını desteklemektedir. UNICEF tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bireyler, işletmeler, vakıflar ve hükümetler tarafından finanse edilmektedir. UNICEF hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Daha fazla bilgi için:

Kate Donovan, UNICEF Media; Tel: + 1 212 326 7452; kdonovan@unicef.org  

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı +90 312 454 1000, shosta@unicef.org