Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2013)

Tüm Orta Doğu'yu kapsayan kampanya çerçevesinde 23 milyonu aşkın çocuğa çocuk felci aşısı yapılacak


UNICEF ve WHO çocuklara daha kolay erişilebilmesi için çağrıda bulundu KAHİRE, AMMAN, 9 Aralık 2013 - Orta Doğu'da tarihin gördüğü en kapsamlı bağışıklama çalışması bu hafta başlayacak. Amaçlanan, Suriye'de ve komşusu ülkelerde 23 milyonu aşkın sayıda çocuğa önümüzdeki haftalar içinde çocuk felci aşısı yapılması.

Kampanya, virüsün yol açtığı ve Suriye’de 17 vakanın teyit edildiği bu hastalığa karşı mücadelenin önemli bir parçasını oluşturuyor. Ayrıca, Orta Doğu’nun diğer yerlerinde çevreden alınan örneklerde de virüs araştırılacak. 

Kampanyayı örgütleyenler, salgını durdurmak ve yeni vakaları önlemek için, kendi evlerinde kalan ya da çatışmalar nedeniyle başka yerlere göçmek zorunda kalan 5 yaşından küçük tüm çocukları önümüzdeki birkaç ay içinde tekrar tekrar aşılamayı hedeflemektedir. Bulunulan yöreye göre aşılar nüfusça kalabalık yerlerde sabit merkezlerde yapılacak ya da bu iş için ev ev ziyaretler yapılacaktır. Çalışmalar, UNICEF, WHO, Suriye Arap Kızılay’ı ve diğer ortakların desteğinde ulusal ve yerel sağlık ekiplerince yürütülmektedir.

Kampanya Suriye içinde 2,2 milyon çocuğa ulaşmayı hedeflemektedir. Bunların arasında, çatışmaların sürdüğü yörelerde yaşayanlarla bir önceki kampanyayı kaçıranlar da yer almaktadır. Giriş çıkışların engellendiği yerlerle çatışmaların devam ettiği yörelerde yaşayanlar başta olmak üzere halen Suriye’de çok sayıda çocuğa ulaşılamamaktadır.

Kapsama açıklarına karşın, ilk bilgiler, aşılama çalışmalarının daha kapsamlı insani yardımlar çerçevesinde gerçekleştirilen sağlıkla ilgili müdahalelerle karşılaştırıldığında Suriye’nin daha fazla yöresine ulaştığını göstermektedir. Aşılama çabalarına paralel olarak, savaşın büyük hasar verdiği bu ülkede bundan sonra yürütülecek kampanyalar bağlamında kapsanan kesimleri teyit edecek sistemleri güçlendirme çalışmaları da sürmektedir.

WHO Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Ala Alwan konuya ilişkin şunları söylemiştir: “Suriyeli tüm çocuklar hastalıktan korunmalıdır. Çocuk felcinin kökünü kazımak için, çocuklara ulaşılmasını engelleyen bütün nedenleri de ortadan kaldırmamız gerekiyor. Suriye’deki çatışmanın tüm taraflarına, aşılama kampanyalarının tüm çocuklara ulaşabilmesi için işbirliği yapmaları ve çatışmalara bu amaca yönelik olarak ara verilmesini kolaylaştırmaları çağrısında bulunuyoruz.”

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis’in görüşleri ise şöyle:  “Sanki Suriyeli çocuklar yeterince acı çekmemiş gibi şimdi bir de sağlıklarına ve esenliklerine yönelik bir başka tehdide maruz kalmışlardır. Son çocuk felci aşısı çabaları pek çok ortağın yer aldığı büyük bir girişimdir; ancak, şimdiye kadar ulaşamadığımız çocuklara ulaşabilmemiz halinde ancak virüsün daha fazla yayılmasını önlemiş olacağız."

UNICEF önümüzdeki aylar içinde Suriye’ye 10 milyon doz çocuk felci aşısı teslim etmeyi planlamaktadır. 2 milyon dozdan oluşan ilk parti 29 Kasım Cuma günü Şam’a ulaşmıştır.

Orta Doğu için geliştirilen stratejik bir plana göre Kasım ayından Nisan’a kadar olan dönemde yedi ülkeyi kapsayan çocuk felci aşı girişimini desteklemenin UNICEF ve WHO’ya toplam maliyeti 39 milyon dolardır.

EDİTÖRLERE NOT

26 Kasım itibarıyla Suriye’de çocuk felcine yakalanan çocuk sayısı 17’dir. Bu çocuklardan 15’i çatışmaların sürdüğü DeirEzZour ilinde, biri Halep’te diğeri de Şam yakınlarındaki Douma’dadır. Bu salgın öncesinde Suriye’de 1999 yılından bu yana hiçbir çocuk felci vakası görülmemişti. Hastalığın bölge ülkelerine ve daha ötesine yayılma riski yüksek görülmektedir ve 21 ülkenin sağlık yetkilileri halk sağlığı açısından acil durum ilan etmiştir. Bölgede bundan sonra da çocuk felci aşılama kampanyaları yürütülecektir. Suriye’de bu kampanyalar Nisan 2014’e kadar aylık aralarla gerçekleştirilecektir.

Kökeni Pakistan olan genetik bağlantılı çocuk felci virüsü ayrıca Aralık 2012’de Mısır’daki kanalizasyon örneklerinde, 2013 yılı başlarında da İsrail, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde tespit edilmiştir.

Suriye’de ise geçtiğimiz iki yıl içinde bağışıklama çalışmaları sürüp giden çatışmalar yüzünden önemli öncüde engellenmiştir. Soğuk zincir donanımı birçok yerde kaybedilmiş, pek çok gezici sağlık ekibi de düzenli ziyaretlerini gerçekleştirememiştir. Bunun sonucunda söz konusu yörelerde 500 bin ila 700 bin çocuk aşıları kaçırmıştır.

Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Amman, singram@unicef.org, +962-79-590-4740

Najwa Mekki, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Amman, nmekki@unicef.org, +962-79-573-2745

Rana Sidani, WHO Kahire Bölge Ofisi, sidanir@who.int, +20-109-975-6506

Sona Bari, WHO Cenevre, baris@who.int, +41-79-475-5511