Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2013)

Halep'te öldürüldüğü bildirilen çocuklarla ilgili UNICEF açıklaması


Başvuru kaynağı: Maria Calivis, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü AMMAN, Ürdün, 16 Aralık 2013 - UNICEF,Halep'te 28 civarında çocuğun da öldüğü söylenen bombalı saldırı haberleri karşısında dehşete kapılmıştır. Ulaşan haberlere göre saldırı 15 Aralık Pazar günü, Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentinin belirli yörelerine helikopterlerden atılan bombalarla gerçekleştirilmiştir. Haberler bu saldırı sonucunda 14 ila 28 çocuğun yaşamını yitirdiği yönündedir.

Çocukların bu şekilde hedef alınmaları asla kabul edilemez. İster ayrım gözetmeyen silahların kitlesel ölümlere yol açacak şekilde kullanımıyla olsun ister başka biçimlerde olsun, çocukları hedef alan saldırılar mutlaka durdurulmalıdır.

UNICEF uluslararası insani hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirerek çocuklar dahil olmak üzere çatışmalarda tüm sivilleri korumaları çağrısını tüm taraflara defalarca iletmiştir ve bugün bu çağrıyı güçlü bir vurguyla bir kez daha yinelemektedir. 

UNICEF hakkında

UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak ortaklarımızla birlikte bu taahhüdümüzü yaşama geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı özel olarak en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara yoğunlaştırıyoruz. 

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, singram@unicef.org, +962-79-5-904-740

Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, jtouma@unicef.org, Cep: +962 79 867 4628

Rita Ann Wallace, UNICEF Medya New York, tel: + 1 212 326 7586, rwallace@unicef.org