Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2014)

BM organı artık bireysel şikâyetleri de ele alabileceğinden çocuk hakları daha da güçlendi


CENEVRE (14 Ocak 2014) – Hakları ihlal edilen çocuklar, çocuk haklarıyla ilgili yeni hukuksal belgenin gerekli 10 ülke onayına ulaşmasıyla birlikte yakında önemli bir BM Komitesi’ne şikâyette bulunma olanağına kavuşacak. Kosta Rika 14 Ocak’ta Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin İletişim Prosedürü ile ilgili İsteğe Bağlı Protokolü’nü onaylayan 10’uncu ülke olacak ve böylece Protokol üç ay sonra yürürlüğe girecek.

Çocuklar ya da temsilcileri Çocuk Hakları Komitesi’ne (ÇHK) şikâyette bulunabilecek ve Komite de durumu değerlendirip değerlendirmeyeceğine karar verecek. Komite’nin herhangi bir ihlali tespit etmesi durumunda ise ilgili Devlete durumu düzeltecek girişimlerde bulunması tavsiye edilecek. 

ÇHK Başkanı Kirsten Sandberg’in görüşleri şöyle: “İsteğe Bağlı Protokol, kendi ülkelerinde iç hukuk yollarını tüketen çocuklara Komite’ye başvurma olanağı tanımaktadır. Başka bir deyişle, başka insan hakları anlaşmaları çerçevesinde yetişkinlerin yapabildiği gibi şimdi çocuklar da haklarından tam olarak yararlanabilecekler ve uluslararası insan hakları organlarına başvurabileceklerdir.”

Çocuk hakları ihlallerinin ele alınmasının Devletlerin başlıca sorumlulukları arasında yer aldığını kaydeden Sandberg şöyle devam etti: “Çocukların haklarının yaşama geçirilmesi açısından ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır. Ancak bu arada Devletlere yönelik bir çağrımız da var: Devletler, çocuk haklarına saygı gösterilip bu hakların korunmasını ve çocukların seslerini duyurmalarını sağlamak için kendi sistemlerini geliştirmeliler.”

Çocuklar tek başlarına ya da grup halinde, Çocuk Haklarına dair Sözleşme, Çocukların Silahlı Çatışmalarla Yer Almasıyla ilgili İsteğe Bağlı Protokol ve Çocuk Satışı, Çocuk Fuhşu ve Çocuk Pornografisi ile ilgili İsteğe Bağlı Protokol kapsamında haklarına yönelik fiili ihlal durumlarında şikâyette bulunabileceklerdir. Ancak, Çocuk Hakları Komitesi’ne şikâyette bulunabilmek için, ilgili ülkenin İletişim Prosedürü ile ilgili Protokolü Onaylamış olması koşulu vardır.

“Protokolü onaylayan ülkeleri alkışlıyoruz ve diğer Devletlere de bu adımı atmaları çağrısında bulunuyoruz” diyen ÇHK Başkanı Sandberg Komite’nin başlıca duyarlılığını çocuğun yüksek yararının gözetilmesi olacağını ekledi:

“Çocuğun manipüle edilmemesini ya da şikâyet için kullanılmamasını sağlamaya yönelik çocuğa duyarlı prosedür ve tedbirlerimiz var. Ve her durumda çocuğun hakları için çalışacağız ve çocuğun görüşlerini dikkate alacağız.”

Komite, şikâyette bulunan çocuğun ya da çocukların misillemeden korunması için ilgili Devletten ara önlemler almasını isteyebilir. Değerlendirme sonunda Devletin Sözleşme’yi ihlal ettiği belirlenirse, Komite bu Devletin yerine getirmesi gereken somut tavsiyelerini dile getirecektir.

Çocuk Hakları Komitesi, Sözleşme’nin ve İsteğe Bağlı Protokollerinin taraf devletlerce uygulanmasını izleyen 18 bağımsız uluslararası insan hakları uzmanından oluşmaktadır.

Bugün itibarıyla İsteğe Bağlı Protokolü onaylamış durumdaki ülkeler şunlardır: Almanya, Arnavutluk, Bolivya, Gabon, Karadağ, Kosta Rika, Portekiz, İspanya, Tayland ve Slovakya.

 

*Kosta Rika, onay belgesini 14 Ocak 2014 tarihinde New York saatiyle 16.00’da, Cenevre saatiyle de 22.00’de BM’ye resmen teslim edecek.

Video: ÇHK ne iş yapar ve İsteğe Bağlı Protokol neden önemlidir?

http://www.youtube.com/watch?v=BgRBZO2xK8w&feature=c4-overview&list=UU3L8u5qG07djPUwWo6VQVLA

 

Medya talepleri konusunda daha fazla bilgi için: Liz Throssell +41 (0) 22 917 9434/ ethrossell@ohchr.org

Bir Komite üyesi ile mülakat için: Allegra Franchetti +41 (0) 22 917 9340/ afranchetti@ohchr.org)

Çocuk Hakları Komitesi hakkında daha fazla bilgi için: http://www2.ohchr.org/english/bodies/crc/index.htm

Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin İletişim Prosedürü ile ilgili İsteğe Bağlı Protokolü Kılavuzu:

http://srsg.violenceagainstchildren.org/sites/default/files/cropped_images/RaisingUnderstanding_OCPC.pdf

 

BM insan hakları, bizi sosyal medyadan izleyin:

Facebook: https://www.facebook.com/unitednationshumanrights

Twitter: http://twitter.com/UNrightswire

Google+ gplus.to/unitednationshumanrights

YouTube: http://www.youtube.com/UNOHCHR

Storify: http://storify.com/UNrightswire