Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2014)

Kabil'deki bombalama sonucu yaşamını yitiren çalışanlarla ilgili UNICEF açıklaması


NEW YORK, 18 Ocak 2013 - Bir yıldan daha kısa bir süre önce UNICEF, kendi merkezinde yaptığı bir törende tüm çocukların daha iyi bir yaşama kavuşması için verdikleri uğraş sırasında yaşamlarını yitiren meslektaşları anmıştı. Bugün ise, büyük bir üzüntü ve öfkeyle o kahramanlar listesine iki kişiyi daha eklememiz gerekiyor.

Beslenme Uzmanı Basra Hassan ve Sağlık Uzmanı Dr. Nasreen Khan, 17 Ocak 2013 akşamı Kabil’deki bir lokantaya yönelik trajik saldırı sonucunda yaşamlarını yitirdiler. Olayın haberini aldığımızda yaşadığımız sarsıntının ve duyduğumuz üzüntünün, ayrıca bu anlamsız şiddete karşı duyduğumuz öfkenin derecesini sözlerle anlatmak çok güç. 

Dün Kabil’de yitirdiklerimiz dâhil bu meslektaşlarımız Afganistan’daki UNICEF ekibinin ve daha geniş kapsamlı uluslararası personelin bir parçasıydı; kendilerini başkalarının yaşamlarını iyileştirmeye, herkes için daha güzel, daha güvenli bir dünya yaratmaya adamış kişilerdi. Dolayısıyla, meslektaşlarımızın kaybı yalnızca kişilerin kaybından ibaret değildir; az önce sözü edilen o büyük dava da kayba uğramıştır. Kendilerini saygıyla anıyoruz ve ölümleri karşısında duyduğumuz derin üzüntüyü dile getiriyoruz.

Bu büyük kayıpla yüzleşirken, yitirdiğimiz meslektaşlarımızın aileleri bizden bu zorlu günlerde mahremiyetlerine saygı gösterilmesini istedi. UNICEF, yitirdiğimiz çalışanlarımızın ailelerine ve sevdiklerine derin saygı ve başsağlığı dileklerini iletirken onların uğruna yaşamlarını verdikleri çalışmayı sürdürme kararlılığını bir kez daha ifade etmek ister.

UNICEF hakkında
UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak ortaklarımızla birlikte bu taahhüdümüzü yaşama geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı özel olarak en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:
 
Sarah Crowe, UNICEF New York, + 1 646 209 1590, scrowe@unicef.org

Marixie Mercado, UNICEF Cenevre, +4122 909 5716; cep +4179 756 7703, mmercado@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölümü Başkanı, +90 312 454 1000, shosta@unicef.org