Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2014)

Irak'taki çocuk felci vakasının ardından ilk toplu aşı kampanyası başlatıldı


Ortadoğu'da çocuk felci salgınına yönelik müdahale sürüyor
Amman, 6 Nisan 2014 – Suriye, Irak ve Mısır'da bugün başlatılan çocuk felci aşı kampanyaları önümüzdeki beş gün içerisinde 20 milyondan fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor. 
Sağlık Bakanlığı'nın, 30 Mart'ta Bağdat'ın kuzeyinde bulunan Rusafa bölgesinde altı aylık bir erkek çocuğunda çocuk felci tespit edildiğini doğrulamasının ardından Irak'ta ülke çapındaki ilk aşı kampanyası başlatılıyor. 
 
Konuyla ilgili yaptığı açıklamada UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis “14 yıllık bir aranın ardından Irak'ta yakın zamanda görülen çocuk felci vakası, bölgedeki çocukların halen bu riskle karşı karşıya olduklarına işaret etmektedir. Her çocuğa birden fazla kez ulaşılmasını sağlamak amacıyla rutin aşı uygulamalarının hızlandırılması ve daha önce gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında ulaşılmayan çocukların aşılanması için ilgili tüm tedbirlerin alınmalısı bugün daha da önemli bir gereklilik haline gelmiştir. Bu salgının yayılmasını ancak bu şekilde önleyebiliriz” dedi.
 
Şu an gerçekleştirilen aşılama uygulamaları, Pakistan kökenli çocuk felci virüsünün Suriye'ye ulaştığı yönünde Ekim 2013'te yapılan duyurunun ardından alınan kapsamlı tedbirlerin bir parçası olarak yürütülmektedir. Ortadoğu'da bulunan yedi ülke hükümeti, yerel sivil toplum örgütleri ve BM kuruluşlarının da desteğiyle,  virüsün uluslararası çapta yayılması riskine karşı 22 milyon çocuğa birden fazla kez olmak kaydıyla çocuk felci aşısı yapmak için harekete geçti. Ekim 2013'ten bu yana, beşi Suriye ve altısı Irak'ta olmak üzere, bölgede 24 çocuk felci aşı kampanyası gerçekleştirildi. 
 
Bir uygulamada aşılanan çocukların sayısı bir sonraki uygulamada arttırılıyor, ancak salgın müdahale planı çerçevesinde alınan tedbirler özellikle Suriye'deki şiddet nedeniyle göç halinde olan çocuklar ile çatışmanın faal olarak devam ettiği bölgelerde yaşan çocuklar gibi hassas gruplara henüz yeterli düzeyde ulaştırılamıyor. 
 
DSÖ Çocuk Felcini Yok Etme ve Acil Durum Destek Birimi Başkanı Chris Maher şunları kaydetti: “Bu salgın müdahale çalışmalarının ilk aşamasının sonunda, Ortadoğu'daki çocukların büyük bir bölümüne ulaşmayı başardık. Salgın müdahale çalışmalarının ikinci safhasında, ulaşmada en fazla güçlük yaşadığımız çocuklara, yani Suriye'de kuşatma altında olan ve çatışmaların sürdüğü yerler ile Irak'ın uzak bölgelerinde yaşayan ve yardımlardan mahrum kalan çocuklara ulaşmak için yerel ortaklarla işbirliği içerisinde hareket etmemiz gerekiyor.”
 
Lübnan sağlık ekipleri de 10 Nisan’da kampanyaya katılacak. 
 
Salgın ilanından bu yana, UNICEF Suriye'ye 14 milyon doz çocuk felci aşısı gönderdi. 
 
Türkiye'de 6 yeni ilde aşılama 
 
UNICEF Türkiye ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen Çocuk Felci Aşı Kampanyası kapsamında, 6 ilde daha aşılama gerçekleştirilecek. Diyarbakır, Hakkari, Van, Batman, Siirt ve Mersin illerinde 7-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek aşılama çalışmaları ile 1 milyon çocuğa ulaşılması hedefleniyor. UNICEF Türkiye tarafından söz konusu aşı kampanyasına iletişim desteği de veriliyor.
 
Editörlerin Dikkatine
 
Mart 2014 sonu itibariyle, Suriye'de 27 çocuk bu hastalık nedeniyle felç olmuştur: bu çocukların on sekizi Deyrizor'daki ihtilaflı yönetim bölgesinde, dördü Halep'te, ikisi İdlip'te, ikisi Hasiçi'de ve birisi de Hama'da bulunmaktadır. Bu salgın başlamadan önce, Suriye'de 1999'dan beri hiç bir çocuk felci vakası kaydedilmemişti. Salgının bölgedeki diğer ülkelere ve sonrasında çok daha geniş bir alana yayılması riski yüksektir, bu nedenle 21 ülkedeki sağlık makamları kamu sağlığına ilişkin acil durum alarmı vermiştir. Bölgedeki çocuk felci aşı kampanyaları tekrarlanarak sürdürülecektir. Suriye'de bu kampanyaların en az Mayıs 2014'e kadar aylık uygulamalar şekilde devam ettirilmesine karar verilmiştir.
 
Başkent Bağdat'ın Rusafa bölgesinde bir çocukta çocuk felcinin görülmesi üzerine 30 Mart 2014 tarihinde Irak Sağlık Bakanlığı çocuk felci salgını ilan etmiştir. 
 
Pakistan kökenli ve genlerle bağlantılı olan çocuk felci virüsleri kanalizasyon numuneleri üzerinde gerçekleştirilen testler sonucunda Aralık 2012'de Mısır'da, 2013'te İsrail, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde de tespit edilmiştir.
 
2011'de çatışmaların başlamasından bu yana geçen beş yıl içerisinde, yaşanan şiddet ve erişimde karşılaşılan güçlüklere bağlı olarak Suriye'deki aşılama faaliyetlerinde önemli bir düşüş gerçekleşmiştir. Birçok bölgede soğuk zincir ekipmanları kaybedilmiş ve gezici sağlık ekipleri düzenli ziyaretlerini gerçekleştirememiştir. Bu nedenle bölgede yaşayan 500.000 ila 700.000 çocuğa aşı ulaştırılamamıştır.
 
Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz:
 
Juliette Touma, UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Amman Bölge Ofisi, jtouma@unicef.org, +962-79-867-4628
Rana Sidani, DSÖ Kahire Bölge Ofisi, sidanir@who.int, +20-109-975-6506
Sona Bari, DSÖ Cenevre, baris@who.int, +41-79-475-5511