Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2014)

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Dünya Günü Mesajı


Birleşmiş Milletler  Genel Sekreteri Ban Ki-moon, her yıl Dünya Gününde, insanlığa yaşam sağlayan gezegenimizle olan ilişkimizi gözden geçirme fırsatı bulduğumuzu söyledi. Ban, "Soluduğumuz hava, içtiğimiz su ve gıdalarımızı yetiştirdiğimiz toprak, insan faaliyetleri nedeniyle giderek artan oranda baskı altına alınan hassas küresel ekosistemin parçalarını oluşturuyor. Tropik alanlardaki ormanların yol edilmesinden, denizlerde balıkların kıtlaşmasına, dünyanın dört bir yanında içme suyunda görülen azalmadan biyoçeşitlilikte yaşanan hızlı düşüşe ve kirlenen hava ve denizlere kadar bir çok gelişmenin insanların faaliyetleri nedeniyle ortaya çıktığını görebiliyoruz" dedi. 

Ban 22 Nisan Dünya Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte, gezegenimizin kaynaklarının eskiden kalma alışkanlıklarla tüketilmesinin sürdürülebilir bir yaklaşım olmadığının farkına varılması gerektiğini belirtti. Ban, "Bu nedenle yaklaşımlarımızı ve uygulamalarımızı küresel olarak dönüştürmemiz gerekiyor. Bu dönüşümü öncelikle kalkınmamızın lokomotifi olan enerji alanında acil olarak sağlamamız şart. Tüm bölgelerde refah ve istikrarı tehtid eden  iklim değişikliğinin ana nedenini fosil yakıtların kullanılması oluşturuyor. İşte bu nedenle Dünya liderleri 2015 yılında iklim değişikliği konusunda küresel bir anlaşmaya varacaklarını taahhüt ettiler" dedi.
 
"İklim değişikliği konusunda atacağımız adımlar bir yandan Dünya ile olan ilişkimizi yeniden düzenlememize yardımcı olurken diğer yandan da başta en yoksul ve korumasız kesimlerinki olmak üzere tüm insanların refah seviyesini artıracaktır" diyen Genel Sekreter, sürdürülebilir enerjinin milyarlarca insanın sağlık ve yaşam koşullarını iyileştireceğini, onlara, iklim uyumlu tarım, daha verimli şehirler ve daha iyi yönetilen ve korunan ormanlar gibi yeni fırsatlar yaratacağını belirtti. 
 
Güçlü bir şekilde eyleme geçilebilmesi ve 2015 yılında iklim değişikliği ile mücadele amacıyla yeni bir anlaşmaya varılmasını sağlamak için, bu yıl Eylül ayında New York'ta İklim Zirvesi düzenleyeceğini belirten Ban, Devlet ve hükümet başkanlarını ve özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini, sürdürülebilir bir gelecek için yaptıkları girişimleri birbirleriyle paylaşmaya ve ittifaklar oluşturmaya çağırdı.
 
"Ancak, değişim hiç bir zaman kolay olmadığı için desteğe ve teşvik edilmeye ihtiyaçları olduğunu biliyorum. Bu nedenle Dünya Gününde herkesi bu alanda seslerini duyurmaya çağırıyorum" diyen Ban, "Yegane yuvamız olan gezegenimiz için sesinizi duyurun. Gelin Dünyamıza özen gösterelim, O da bize binlerce yıldır yaptığı gibi desteğini esirgemesin" diyerek mesajına son verdi.