Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2014)

BM insani yardım kuruluşları başkanlarının Suriye ile ilgili ortak açıklaması


NEW YORK, CENEVRE, ROMA, 23 Nisan 2014Bir yıl önce, Suriye krizinin giderek ağırlaşan insani etkileriyle baş etme uğraşı veren BM kuruluşlarının liderleri olarak, yaşamları ve gelecekleri bıçak sırtında olan milyonlarca insan adına acil bir çağrıda bulunmuştuk: Yeter, demiştik; artık yeter!

Bu çağrı büyük ölçüde karşılıksız kaldı. Savaş birçok yörede tırmanmakta, insanların durumu gün be gün kötüye gitmektedir. Ayrıca, Halep’te, eski kent Humus’ta ve ülkede ağır çatışmalara sahne olan diğer yerlerde kalan sivilleri daha da kötü günler beklemektedir.  
 
Çatışmalar son haftalarda giderek yoğunlaşırken, yalnızca Halep’te bugün acil yardım ihtiyacında olan insan sayısı en az bir milyondur. Yaşamsal önemde bir hat olan Şam-Halep yolu sık sık kapanmaktadır. Halep kentinde ve bu kentin kırsal kesimlerinde 1,25 milyon kişinin yiyecek ihtiyacı vardır. Diğer ana yollar da farklı silahlı güçlerin ve grupların engellemeleriyle kesilmektedir.
 
Çoğu durumda, insani yardım ihtiyacı içinde olanlara erişim tüm taraflarca engellenebilmektedir. Hava bombardımanları, roketler, havan topları ve ayrım gözetmeyen diğer saldırılarla masum insanlar, kadınlar ve çocuklar öldürülmektedir. Gelen haberlere göre bugün Halep’te 2,5 milyon kişiye bakacak doktor sayısı sadece 40’tır -bir zamanlar 2 bindi- ve tıbbi malzemeler güçlükle bulunabilmektedir. Kent dört bir yandan kuşatılmış durumdadır.
 
Tüm Suriye’de 9,3 milyonu aşkın insanın yaşamı dördüncü yılına giren bu çatışmalardan etkilenmektedir. Ülkedeki su arıtma tesislerinin üçte biri çalışmamaktadır; sağlık merkezlerinin yüzde 60’ı tahrip olmuştur; 3,5 milyon insan kuşatma altındaki ya da yardım ulaştırılması mümkün olmayan yörelerde yaşamaktadır; görüldüğü kadarıyla Suriye’deki masum siviller yalnızca cesaretleriyle hayatta kalabilmektedir.
 
Uluslararası ve ulusal sivil toplum örgütleriyle yakın işbirliği içinde çalışan insani yardım kuruluşları olarak, büyük tehlikelerle karşılaşsak, görev arkadaşlarımızı bu yolda kaybetsek bile yaşam kurtarmak ve acıları hafifletmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak, yapabildiklerimizin yeterli olmadığını, yeterliliğin yakınına bile gelemediğini de biliyoruz.
 
Eğer daha fazlasını yapmamız, daha fazla insana, bu dehşet verici çatışmanın ortasında kalmış olanlarla onları etkileyenlere ulaşmamız ve yardımcı olmamız gerekiyorsa, bunu başarmak zorundayız.
 
Bugün, bu acımasız savaşa katılan tüm taraflara aşağıdaki konularda acilen harekete geçilmesi çağrısında bulunuyoruz:
  • Suriye içindekiler ya da sınırdakiler olmak üzere mevcut bütün yollar kullanılarak ihtiyacı olan herkese gerekli insani yardımları koşulsuz olarak ulaştırılması.
  • Çatışmadaki tüm tarafların uyguladıkları ve bugün Halep’in kimi bölgeleri, eski Humus, Yarmuk, Doğu Ghouta, Moadhamieh, Nubl ve Zahra gibi yerleşimleri dış dünyadan koparan siviller üzerindeki kuşatmaların kaldırılması.
  • Sivillerin, gerek hükümet güçleri gerekse muhalif gruplar tarafından ayrım gözetmeyen bombardıman ve silahlı saldırılara maruz bırakılmasına ve uluslararası insani hukuka yönelik diğer tüm ihlallere son verilmesi.
Yıllarca süren acılara son verilmesi için sergilenen diplomatik çabalar başarısız kalmıştır.  Başarısız kalmayan ise, Suriyeli sivillerin hayatta kalabilmek için sergiledikleri olağanüstü cesaret ve kararlılıktır. Peki, bu korkunç, trajik savaşa son verme sorumluluğunu ve gücünü taşıyanlar, bu konuda etkisi olanlar aynı cesareti gösterebilecekler mi? Aynı kararlılığı?
 
Sonuçta, eğer Suriyeli siviller vazgeçmemişse, dünya nasıl olur da onları - ve Suriye’yi - kurtarma çabalarından vazgeçebilir?
 
 
Valerie Amos
BM İnsani İşler Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü
 
Anthony Lake
UNICEF Genel Direktörü
 
António Guterres
BM Mülteciler Yüksek Komiseri
 
Ertharin Cousin
Dünya Gıda Programı Genel Direktörü
 
Dr. Margaret Chan
Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü
 
Daha fazla bilgi için:
 
Jens Laerke, OCHA Cenevre, Tel: +41-22-917-1142, Cep: +41-79-472-9750,laerke@un.org
Abeer Etefa, WFP Kahire. Tel. +202-2528-1730 hat. 2600, Cep:  +20-106-663-4352.
Najwa Mekki, UNICEF New York. Tel: +1-212-326-7448, Cep: +1-917-209-1804
nmekki@unicef.org
Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi. Tel: +962-6-550-2400 hat 524, Cep: +962-79-867-4628, jtouma@unicef.org
Melissa Fleming, UNHCR Cenevre, Tel + 41-22-739-7965, Cep: + 41-79-557-9122 Fleming@unhcr.org
Christy Feig, Dünya Sağlık Örgütü, Cenevre. Tel: + 41-79-251-7055, Feigc@who.int
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, Tel: +90 312 4541000 shosta@unicef.org