Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2014)

DÜNYA MÜLTECİ GÜNÜ UNICEF AÇIKLAMASI: Kaçış yollarında ve risk altında


Sığınacak yer arayan çocuklar, başkalarıyla eşit korunma ve destek hakkına sahiptir. ©UNICEF/2014/Noorani

NEW YORK, 20 Haziran 2014 – “Şiddet Suriye’de ve bölgedeki diğer ülkelerde kol gezerken yerlerinden olmuş rekor sayıda çocuk Avrupa’da sığınacak yer aramaktadır. Şimdi bu çocuklar, gerek Akdeniz’deki geçiş yolları gerekse varacakları ülkelerdeki belirsizlikler nedeniyle daha büyük riskler altındadır. ‘Tekne mevsimi’ zorlu yolculuğa çıkma girişiminde bulunanların sayısını artıracağından önümüzdeki dönem daha fazla sayıda çocuk mülteci beklenmektedir.  

“Çoğunun yanlarında başka herhangi bir yetişkin bulunmayan çocuk mülteciler genellikle güvenli olmayan ve uygunsuz koşullarda tutulmaktadır. Ayrıca bu çocuklar istismara, sömürüye ve diğer hak ihlallerine çok daha açık durumdadır.  

“Her çocuk, BM Çocuk Haklarına dair Sözleşmede belirtilene koruyucu önlemlerden yararlanma hakkına sahiptir; bu koruma önlemlerine mülteci çocuklar kadar ihtiyaç duyan başka pek az çocuk kesimi vardır. UNICEF Dünya Mülteci Günü dolayısıyla hükümetlere, diğer tüm çocuklara sağladıkları bakımı, hizmetleri, saygınlığı ve korumayı çocuk mültecilere de sağlamaları çağrısında bulunmaktadır.

“Bu çocuklar, kendilerinin hiçbir kusuru olmaksızın, pek çok insanın katlanması mümkün olmayan bir travmayı daha şimdiden yaşamıştır. Sığınacakları güvenli bir yer aradıklarında, kendilerine sağlanması gereken tam da budur.”

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.

Bizi Twitterve Facebook’tan izleyin

Multimedya içeriği için: http://weshare.unicef.org/mediaresources

Daha fazla bilgi için:
Rita Ann Wallace, UNICEF New York, Tel + 1 212 326-7586, Cep + 1 917 213 4034, rwallace@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, Tel: +1 212 326 7448, Cep: +1 917 209 1804, nmekki@unicef.org