Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2017)

UNICEF: Yemen'de kolera kuşkusu uyandıran vaka sayısı artarken her gün 1.000'den fazla çocuk sulu ishal tedavisine muhtaç durumda


Yalnızca son üç gün içinde 10 binden fazla yeni vaka bildirimi yapıldı 


NEW YORK/SANA, 31 Mayıs 2017–Yemen’de kolera olduğundan kuşkulanılan vaka sayısı son 72 saat içinde 10 bin artışla 65.300’e ulaşmış bulunuyor.  Her gün binden fazla akut sulu ishale yakalanmış çocuk sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır. Kolera yalnızca bir ay içinde 109’u çocuk olmak üzere en az 532 ölüme yol açmıştır. Bu sayılar yalnızca teyit edilen vakaları yansıtmaktadır ve gerçek sayının bundan çok daha yüksek olduğu sanılmaktadır.
Salgına yanıt olarak UNICEF yaşam kurtarıcı yardım malzemeleri taşımak üzere üç hava aracını bölgeye göndermiştir. Yardım malzemeleri arasında, 50 binden fazla hastaya yönelik ilaçlar, ağızdan tuz eriyikleri, ishal tedavi takımları ve damardan verilecek sıvılar yer almaktadır.  Ancak, ihtiyaçlar artmaya devam ederken ilaçlar ve diğer tıbbi donanım giderek yetersiz kalmaktadır.

UNICEF Yemen Temsilcisi Dr. Meritxell Relaño durumu şöyle değerlendirmiştir:  “Yemen’deki durum bir felaketin eşiğine gelip dayandı. Su, sanitasyon ve sağlık sistemleri çökmüş durumda.  27 milyondan fazla Yemenli acımasız bir insani felaket karşısında çaresiz.  Ülkedeki bu insan eseri trajedinin en başta gelen kurbanları da nüfusun en güç durumdaki kesimi: Çocuklar. Uluslararası topluluğun su ve sanitasyon gibi sosyal hizmetlere yapılacak uzun dönemli yatırımları desteklemesi gerekiyor.  Aksi halde ölümcül hastalık salgınları yeniden baş gösterecek, daha çok yaşama mal olacaktır.”

Su arıtma tesisleri büyük ölçüde çalışmaz durumdayken kanalizasyon ve toplanmamış çöpler insanların yaşadıkları yerlerde birikip su kaynaklarını kirletmektedir. Yemen’de nüfusun üçte ikisi temiz içme suyu bulamamaktadır. Ülkedeki sağlık tesislerinin yarısı çalışmamakta, tıp personeline 8 ayı aşkın süredir ücretleri ödenememektedir.  Yemen’de zaten zayıflamış olan sağlık sistemi koleranın acil bir durum haline gelmesiyle tamamen çaresiz durumda kalmıştır.

UNICEF ve ortakları salgına karşı mücadelede aralıksız görev yapmaktadır; hastaların taranıp acil tıbbi tedavi aldıkları ülke çapındaki 200 ağızdan sıvı tedavisi merkezine destek verilmektedir. UNICEF ayrıca en ağır vakalar söz konusu olduğunda ishal tedavi merkezlerini de desteklemektedir.

UNICEF klorlanmış içme suyu teminiyle kuyuların, su dolum tesislerinin ve su depolarının dezenfekte edilmesi çalışmalarına yardımcı olmaktadır.  Hanelere temel hijyen bilgileriyle birlikte su arıtma araçları ve sabun ve deterjan içeren hijyen takımları verilmiştir. 

###
Editörlere notlar: Raporun tamamını, fotoğrafları, video ve b-roll indirmek için: http://uni.cf/2rCOCQp

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Turkey, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org 
Rajat Madhok, UNICEF Yemen, +967 712 223 001, rmadhok@unicef.org
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, ctidey@unicef.org