Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2017)

Hugh Jackman, Sachin Tendulkar, Thalía ve Chris Weidman çocukların erken dönem gelişiminde babaların kritik rolünü öne çıkaran Süper Babalar kampanyasına katılacak yıldızlar arasında


Mahershala Ali, David Beckham, All Blacks, Daniel Cormier, Novak Djokovic, Lewis Hamilton, Hugh Jackman, Sachin Tendulkar, Thalía ve Chris Weidman çocukların erken dönem gelişiminde babaların kritik rolünü öne çıkaran Süper Babalar kampanyasına katılacak yıldızlar arasında 
NEW YORK, 6 Haziran 2017 –Mahershala Ali, David Beckham,  All Blacks, Daniel Cormier, Novak Djokovic, Lewis Hamilton, Ürdün Kraliçesi Rania Al-Abdullah, Hugh Jackman, Sachin Tendulkar, Thalía ve Chris Weidman dâhil olmak üzere eğlence ve spor dünyasının yıldızları UNICEF’in yeni bir girişimi olan Süper Babalar kampanyasına katılacak. Bugün başlatılan kampanya, babalığı kutlamayı ve sevginin, oyun oynamanın, korumanın ve iyi beslenmenin küçük çocukların sağlıklı beyin gelişimi açısından taşıdığı önemi vurgulamayı amaçlıyor.
 
Girişim, bu ay Babalar Günü’nü kutlayacak 90’dan fazla ülkeyle birlikte ailelere, İnstagram ve Twitter hesaplarında  #EarlyMomentsMatter hashtagını kullanarak ‘süper baba’ olmanın ne anlama geldiğine ilişkin fotoğraflar ve videolar yayınlamaları çağrısında bulunuyor. Tüm dünyada aileleri ‘süper baba’ anlarını paylaşmak üzere esinlendirmek amacıyla UNICEF elçilerinin ve kampanyaya omuz veren destekleyicilerinin fotoğrafları ve videoları UNICEF İnstagramında ve Twitter hesabında yer alacak, 6 ile 18 Haziran günleri arasında kampanya galerisinde sergilenecektir.
 
UNICEF İyi Niyet Elçisi Novak Djokovic:  “Bir baba olarak, her gülümseyişin, her sevgi gösterisinin, olumlu her hareketin yaşamın bu değerli ilk yıllarında kendi çocuğum üzerindeki etkisini bizzat gördüm. Dünyada babaların karşı karşıya oldukları pek çok güçlük vardır. Bu kampanya, çocukların büyük ihtiyaç duydukları süper babalar olabilmeleri için babaları desteklemeyi ve özendirmeyi öngörmektedir.”
 
UNICEF’e destek verenlerden Lewis Hamilton: “Babamın desteği olmasaydı bugün bulunduğum yerde olamayacağım hiç tartışmasız bir gerçek. En başından bu yana hep yanımda oldu; sevgi, yol göstericilik, yararlı beslenme ve bakım dendiğinde neyi isteyebilirsem hepsini bana verdi. Bunun için kendisine hep minnettar kalacağım. Umarım bu kampanya tüm dünyada benim babam gibi babaların değerinin bilinmesine vesile olur, süper baba olmak için desteğe ihtiyacı olanlara yardım eder.”
 
UNICEF Elçisi Sachin Tendulkar: “Küçük bir çocukken babam bana bugünkü durumumu şekillendiren sevgiyi, özgürlüğü ve desteği fazlasıyla verdi. Her çocuğun büyüyüp gelişme açısından korunmaya, sevgiye, sağlıklı yiyeceklere ve oyun oynamaya ihtiyacı vardır ve bunları sağlaması gerekenler de ebeveynlerdir.”
 
Ünlü babaların yürekleri ısıtan video ve fotoğraflarına tüm dünyadan süper babaların öyküleri eşlik edecektir; bunların arasında son derece güç koşullarda çocuklarını iyi yetiştirmek için ellerinden geleni yapan babalar da yer almaktadır.
 
Böyle süper babalardan biri de dünyadaki en büyük mülteci yerleşimi durumunda olan Uganda’daki Bidi Bidi mülteci kampında 2, 3 ve 13 yaşlarındaki üç kız çocuğunu büyütmekte olan Sudanlı mülteci Idro’dur. Idro savaşın harap ettiği ülkesinden Temmuz 2106’da ayrılmak zorunda kalmıştır ve şimdi küçük kızlarını sağlıklı, mutlu ve güvende tutabilmek için her şeyi yapmaktadır: Kızım bana ‘Ne zaman eve döneceğiz?’ diye soruyor. Rahatlaması için yanıma oturtuyorum. Oyunlar oynuyor, gittiğim yerlere onu da götürüyorum. Onu sevdiğimi hissetmesi gerekir. Aileme karşı görevlerimi yapamazsam ben de mutlu olamam…”
 
UNICEF Erken Dönem Çocuk Gelişimi Bölümü Şefi Pia Britto: “Yaşamın en erken yılları, çocukların beyin gelişimlerinin şekillenmesi açısından kritik, yaşam boyu bir kez yakalanabilecek bir fırsat oluşturur ve bu süreçte en büyük rolü oynayacak olanlar da ebeveynlerdir.”
 
Britto değerlendirmesini şöyle devam ediyor: “Ne kadar fazla sayıda baba, anne ve diğer aile üyesi bebeklere ve küçük çocuklara sevgi gösterir, onlarla oynar, onları iyi besler ve koruma sağlarsa bu çocukların ideal sağlığa, mutluluğa ve öğrenme yeteneklerine kavuşma şansı da o kadar fazla olur. Çatışma ortamı ya da aşırı yoksulluk gibi son derece stresli koşullarda yaşayan çocuklara iyi analık babalık edilmesi, bu çocukların tüm olumsuzluklara rağmen gelişim gösterebilecekleri bir tampon vazifesi bile görebilir.”
 
Erken çocuklukta, özellikle yaşamın ilk 1000 gününde iyi ebeveynlik çocukların beyinlerindeki sinirsel bağlantıları oluşturur, gelecekteki başarılarının temelini atar. Yapılan araştırmalara göre çocuklar babalarıyla olumlu etkileşim içine girdiklerinde, uzun dönemde psikolojik sağlık, öz saygı ve yaşamdan tatmin olma bakımından bundan kazançlı çıkmaktadır.
 
Brito: “Babaları – ve anneleri- küçük çocuklarıyla ilgilenebilecekleri zamandan yoksun bırakan istihdam ve toplumsal yaşamla ilgili engelleri ortadan kaldırmamız gerekir. Özel sektörün ve hükümetlerin, ebeveynlere ve bebeklere bakan kişilere, çocukların yaşama mümkün olan en iyi başlangıcı yapabilmeleri için gerekli zamanı, kaynakları ve bilgileri sağlamak üzere topluluklarla birlikte çalışması büyük önem taşımaktadır.”
 
‘Süper Babalar’ girişimi,  UNICEF’in #EarlyMomentsMatterkampanyasının bir parçasını oluşturmaktadır. Kampanya,  çocukların erken dönemdeki ortamlarının ve deneyimlerinin, gelecekteki sağlık, esenlik ve öğrenme durumları, hatta yetişkinlikle ne kadar kazanacakları açısından taşıdığı önemin daha iyi kavranmasını amaçlamaktadır.
 
Süper Babalar girişimine gönderilen tüm fotoğraf ve videolar #EarlyMomentsMatter galerisinde paylaşılacaktır. UNICEF bunların arasında en etkili, nükteli ve yaratıcı özellikler taşıyan fotoğraf ve videoları seçerek kendi dijital platformlarında yayınlayacaktır.
 
# # #
Editörlere Notlar:
Kampanyayla ilgili multimedya içeriğine ulaşmak için: http://uni.cf/2rAjIpD
 
#EarlyMomentsMatter hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org/earlymoments
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Turkey, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Georgina Thompson, UNICEF New York, Cep: + 1 917 238 1559, gthompson@unicef.org