Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2017)

Çocuklar çocuk işçiliğine karşı korunmalıdır


UNICEF Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla Türkiye’de çalışan çocukların durumuna dikkat çekmeyi amaçlayan yeni bir video yayınladı. Video, 13 yaşındaki, mevsimlik tarım işçisi Şanlıurfalı İbrahim’in bir gününe odaklanıyor. 
   
Ankara, 12 Haziran 2017 –UNICEF Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla Türkiye’de çalışan çocukların durumuna dikkat çekmeyi amaçlayan yeni bir video yayınladı. Video, 13 yaşındaki, mevsimlik tarım işçisi Şanlıurfalı İbrahim’in bir gününe odaklanıyor.

Türkiye, 1990’ların başından bu yana çalışan çocuk sayısının azaltılması açısından büyük ilerleme kaydetti. Buna rağmen, 400,000’i mevsimlik tarım işlerinde olmak üzere, yaklaşık 850,000 çocuğun çocuk işçiliği ile bağlantısı bulunmaktadır. Bu çocuklar düzenli olarak okula da devam edememektedirler.

Bu duruma ek olarak, yedinci yılına giren Suriye krizi nedeniyle giderek artan sayıda Suriyeli çocuğun da, çocuk işçiliğine maruz kaldığı görülmektedir. Saha gözlemlerine ve eldeki bilgilere göre Suriyeli çocuklar, mevsimlik tarım, küçük-orta boy işletmeler (tekstil, ayakkabı imali, oto tamirciliği gibi) ya da sokaklarda yapılan işler gibi çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinden bazılarının içinde yer almaktadır.

UNICEF’ in Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, “Çocuk işçiliği, çocukların zihinsel, sosyal, fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar vermektedir. Çocuklar  ailelerine yardım edebilmek için çok düşük ücretlerle genellikle de zehirli ürünlerle yakın temas içinde ve tehlikeli ortamlarda uzun saatler boyunca çalışmaktadır. Bu durumda çocuklar okullarına gidememekte, arkadaşlarıyla görüşememekte, yaşıtlarıyla oyun oynayıp eğlenecek zaman bulamamaktadır. Çocuklar istismar ve ihmale karşı korunmalı ve çocuklukları çocukların elinden alınmamalıdır” dedi.
İ
brahim’in öyküsü çocukların çocukluk dönemi düşlerinden nasıl yoksun bırakıldığını ortaya koymaktadır. İbrahim bu durumu kendi sözleri ile şöyle açıklıyor: “Eğer burada çalışmak zorunda olmasaydım okula daha fazla zaman ayırırdım. Derslerime daha fazla çalışıp büyüdüğümde öğretmen olurdum”.
 
UNICEF Türkiye’de çocuk işçiliği ile mücadelede hükümet ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmaktadır.  Bu ortaklık, çalışma yaşamında yer almanın yarattığı olumsuz etkileri azaltmak amacıyla çocuklara verilen sosyoekonomik, psikososyal ve eğitimsel desteği de içermektedir.  Bu çabalar sonucunda UNICEF ve ortakları 2015 yılından bu yana çocukları çalışma yaşamında olan binlerce aileye ulaşmıştır.
 
İbrahim’in öyküsü için: https://youtu.be/sULJsVUoYHA
 
###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Sorumlusu shosta@unicef.org+90-312-454-1000