Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2017)

Türkiye genelinde iki tur olarak gerçekleştirilen aşılama çalışmaları beş yaşından küçük çocukları hedefliyor


Türkiye genelinde iki tur olarak gerçekleştirilen aşılama çalışmaları beş yaşından küçük çocukları hedefliyor 
Donatella Lorch/UNICEF

Gaziantep, Türkiye–  Anneler erkenden toplanmış bebek arabalarını badanası yeni yapılmış bir binanın yanındaki alana düzenli biçimde yerleştirmişler.  Buraya ulaşmak 32 yaşındaki Suriyeli mülteci Amal Nabil’in bir saatten fazla zamanını almış. Önce otobüsle sonra da yürüyerek merkeze ulaşmış. Binanın giriş kısmında oturmak için banklar var. Amal Nabil bir yaşındaki kızını kucağında tutarken, üç yaşındaki çocuğu paltosunu çıkarıp balonlarla oynayan diğer çocukların arasına karışmış bile.
“Mahallemdeki sağlık merkezi yetkilileri bebeğimi aşılatmak için buraya getirmem gerektiğini söyledi. Bugün aşıların ilk günü ve ben de ortalık çok kalabalık olmadan gelmek istedim.” 


Türkiye genelinde düzenlenen hızlandırılmış aşı kampanyasının ilk turu 15 Şubat 2017’de başlayarak 3 Mart 2017’de tamamlandı.  Ardından Mayıs 2017’de, aşılanmamış hiçbir çocuğun kalmaması için 13 gün sürecek ikinci tur başlatıldı. 5 bin kişilik Sağlık Bakanlığı ekibi, UNICEF ve WHO tarafından desteklenen aşı kampanyalarında, çoğu beş yaşından küçük mülteci çocuklar olmak üzere 120.000’i aşkın çocuğun eksik aşılarını tamamladı. Bu çocukların %95’i Türkiye’nin 20 şehrinde ikamet etmekte.

Türkiye’de tahminen 3 milyon Suriyeli mülteci bulunmakta.  Enfeksiyon hastalıklarına yakalanma, büyük göç hareketleri söz konusu olduğunda, küçük çocukları bekleyen önemli risklerden biri olarak karşımıza çıkmakta.   

Kampanyada kullanılan aşılar – Pentavalent, Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak (KKK) ve Hepatit-B – Türkiye Devleti tarafından ücretsiz karşılanıyor. Pentavalent aşısı; difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci ve hemofilus inflüenza b tipiyle ilgili hastalıklara karşı koruma sağlıyor.  Aşılama çalışmalarına ek olarak Sağlık Bakanlığı, yeni elde edilen tüm aşı kayıtlarını da ülkenin sağlık enformasyon sistemine aktarıyor.

Aşı çalışmalarıyla ilgili bilgiler bakanlık ve il müdürlüklerinden camilere ve yerel sağlık merkezlerine, çeşitli kanallardan, radyolar dahil, her düzeyde halka iletildi. Gaziantep’te saha ekipleri sağlık merkezlerinde yürütülen aşı kampanyasından haberdar olamayacağı düşünülen daha güç durumdaki ailelere ulaşmak üzere özel çalışmalar yürüttü. Bu ekipler Suriyelilerin yaşadığı mahalleleri kapı kapı dolaşarak aşı kartlarını kontrol etti ve gereken durumlarda yerinde ve anında aşılama yaptı. 
2017’nin yaz aylarına kadar yaklaşık 500 göçmen sağlığı biriminin —her birinde bir doktor ve bir hemşire olmak üzere—oluşturulması ve bu birimler aracılığı ile aşılamaların devamlılığının sağlanması planlanmakta. Arapça konuşan mültecilerle Türk doktorlar arasında süregelen  dil engelini ortaldan kaldırmak için Suriyeli doktor ve hemşirelere, bu sağlık merkezlerinde görev yapmak üzere, eğitimler verilmekte.

Amal’ın kızlarını getirdiği pembe renkli bina Ocak 2017’de açıldığı için oldukça yeni olan binada hala badana kokusunu almak mümkün. Merkezde, çocuklara oynaması için balonlar ve ebeveynler içinde hijyen çantaları hazılanmış.  Amal iki buçuk yıl önce Halep’ten kaçıp buraya gelmiş. Uzun boylu zarif görünümüyle,  öğretmenlik ve hukuk öğrenciliği geçmişinden ve başarılı bir iş adamıyla olan evliliğinden söz ediyor. Şimdi ise tek odalı bir dairede hayatını sürdürmeye çalışırken kocası da bir işten bir başkasına yöneliyor. En küçük çocuğu Sema Türkiye’de dünyaya gelmiş.  Üç yaşındaki Rima ise Suriye ile ilgili hiçbir şey hatırlamıyor.  37 yaşında Suriyeli bir mülteci olan sağlık görevlisi Mahmoud Alaboaish küçük kıza iki aşıdan ilkini yaparken, Amal Sema’yı okşayıp ona bir şeyler fısıldıyor. Sema aşıya çığlık ve hıçkırıklarla tepki veriyor. Amal odadan ayrılmadan önce Mahmoud ona aşıların olası yan etkilerini anlatıyor ve sonraki aşıların zamanı hakkında bilgi veriyor.

Amal mülteci kaydını ve çocukların aşı kayıtlarını göstermek üzere masaya eğilirken söylenenleri dikkatle dinliyor. Sema da yanaklarında asılı duran gözyaşları ile annesine sokuluyor.

Çocuklar için Ortaklık
UNICEF, Kuveyt Hükümeti’nin cömert bağışları aracılığıyla ülke genelinde düzenlenen aşı kampanyalarının gerçekleştirilmesinde Türkiye Devleti’ni desteklemektedir.