Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2017)

Rankin'in yeni filmi kamerayı ailelerinden ayrı düşmüş mülteci ve göçmen çocuklara yöneltiyor


UNICEF’le ortaklaşa gerçekleştirilen film kamuoyunu kalıp yargıları sorgulamaya çağırıyor
 
“Ben bir çocuğum, tehdit değil”Filmi izlemek için: https://wdrv.it/dae912362

NEW YORK/LONDRA, 13 Eylül 2017– Tanınmış fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Rankin savaş, yoksulluk ve afetler yüzünden yerlerinden edilip mülteci konumuna düşen çocukların çektikleri acıları yansıtan 60 saniyelik bir film için UNICEF’le işbirliği yapıyor. İnsanları düşünmeye yönelten bu video, mülteci ve göçmen etiketlerinin ötesine geçerek, nereden gelmiş olursa olsun her çocuğa en önce ve en başta çocuk olarak değer vermeye çağırıyor.

Filmde, Bastille’in duygusal ‘Dört Duvar’ müziği eşliğinde dünyanın çeşitli yerlerinde tehlike altındaki çocukların görüntülerini izleyen mülteci ve göçmen çocuklar gösteriliyor. Bu çocukların çoğu, savaşın dehşetinden kaçıp şimdi yaşamlarını yeniden kurmaya çalışan mülteciler. Film, kendilerinin de başka herhangi bir çocuk gibi aynı umutlara, korkulara ve düşlere sahip olduklarını ifade etmeleri için mülteci çocuklara bir platform sağlayarak mültecilikle ilgili kalıp ve önyargıların sorgulanmasını hedefliyor.

Rankin şöyle diyor: “Çocuklarla film yapmayı çok seviyorum; o kadar açıklar ki hiçbir şey saklamıyorlar. Ben de bir babayım, çocuklarla ilişki kurabilirim, onları anlayabilirim; ancak bu filmi çekerken bu çocuklardan bazılarının başlarından geçenler beni gerçekten sarstı.

“Filmde görünmesi gereken üç Suriyeli çocuk gelemedi. Çekimden bir gün önce babaları, kardeşinin Halep’teki bir bombalı saldırıda öldüğünü öğrenmiş.  Bu çocukların halen Suriye’de tehlike içinde yakın akrabaları var. Bana ailelerini çok özlediklerini ve her gün onlar için endişelendiklerini söylediler.”

“Asıl istedikleri sevgi, güvenlik ve sıcaklıkken bu çocukları etiketlemekten, yargılamaktan kaçınmalıyız. ‘Mülteci’… bu sözcük bir çocuk için ne anlama gelebilir ki? Çocuk çocuktur ve önemli olan da budur.”

Tüm dünyada 50 milyon çocuk doğduğu ülkenin dışında ya da kendi ülkesinde yerinden edilmiş olarak yaşıyor. Bu çocuklardan en az 28 milyonu savaş ve çatışmalar yüzünden evlerinden ayrılmak zorunda kalmış.

Yalnız başına yollara düşen mülteci ve göçmen çocuk sayısı 2010 yılından bu yana neredeyse beş kat artarak rekor düzeye çıkmış bulunuyor.  2010-2011 yıllarında yaklaşık 80 ülkede yanlarında kimsesi olmadan ve ailelerinden ayrı düşen göçmen çocukların sayısı 66 bin iken, bu sayının 2015-2016 döneminde ayrı en az 300 bine çıktığı tespit edilmiştir.
##########
 
UNICEF hakkında
 
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.
 
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:www.unicef.org
Bizi Twitterve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:
 
Sema Hosta, UNICEF turkey, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, ctidey@unicef.org