Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2017)

Manhattan'daki 27 boş okul otobüsü çatışma bölgelerinde okul dışı kalan 27 milyon çocuğa işaret ediyor


© UNICEF/UNI188289/El Baba
UNICEF dünya liderlerine olağanüstü durumlarda eğitime öncelik tanımaları çağrısında bulundu 


Fotoğraf indirmek için: here

NEW YORK, 17 Eylül 2017–  27 boş okul otobüsünden oluşan bir konvoy, eğitim aktivisti ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Muzoon Almellehan eşliğinde bugün Manhattan sokaklarında dolaşarak çatışma bölgelerinde yaşayıp okul dışı kalan 27 milyon çocuğun durumuna dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu öncesinde UNICEF ile, ailesinin 2013 yılında devam eden şiddet olayları nedeniyle Suriye’den ayrılması sonucunda eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan 19 yaşındaki Almellehan bir araya geldi.  Bu buluşma ile savaş, şiddet ve yoksulluk gibi nedenler yüzünden yerlerinden olan çocukların eğitimine öncelik tanınması için dünya liderlerine çağrıda bulunuldu.

Eğitimine Ürdün’deki Za’atari mülteci kampında devam eden, bugün ise Birleşik Krallığa yerleşmiş olan Muzoon şöyle diyor:  “Çatışma, ailenizden, arkadaşlarınızdan, gündelik yaşantınızdan, evinizden ve ülkenizden ayrı düşmenize yol açabilir. Ancak, çocuklara bilgi sağladığınızda bunu çatışma bile ellerinden alamaz. Eğitim hiçbir zaman, kriz durumlarında bile bir tercih gibi görülemez.  Öğrenme olmadan çocuklardan nasıl olabileceklerinin en iyisi olmaları beklenebilir ki? Tüm çocukların okula gittikleri bir dünyaya ulaşıncaya kadar çabalarımızı sürdürmeliyiz.”

Otobüsler, taşıdıkları “Okul bölgeleri savaş hattı olmamalıdır”, “Saklanma, bu geceki ev ödevi olmamalıdır” ve “Mayınlardan sakınma, ders dışı etkinlik durumuna gelmemelidir” gibi güçlü mesajlarla Brooklyn’den Manhattan’a geçerek Times Meydanı’na ulaştı.

Bugün, 6-16 yaş grubundan olup kendi eserleri olmayan silahlı çatışmalar yüzünden eğitim hakkından yararlanamayan çocuk sayısı 27 milyon gibi çarpıcı bir rakama ulaşmıştır.

Olağanüstü durumlarda eğitime ayrılan kaynakların yetersiz kalması, silahlı çatışma ve doğal afet gibi durumlarda çocukların okula erişimini olumsuz etkilemektedir.  UNICEF, 2017 yılının ilk altı ayı içinde kriz ortamlarındaki çocuklara eğitim sağlanması için gereken kaynakların ancak yüzde 12’sine ulaşabilmiştir.

UNICEF, BM’nin yıllık Genel Kuruluyla zaman olarak örtüşmek üzere New York’ta canlı bir deneyim yaşanması için bir kreatif ajans olan KBS  ve medya /prodüksiyon ortağı PCI ile ortak bir çalışma gerçekleştirmiştir.

KBS’nin CCO’su Patrick Scissons:  “27 otobüslük konvoy, çatışmalar ve yoksulluk nedeniyle eğitime erişemeyen 27 milyon çocuğa işaret eden güçlü bir metafordur. Amacımız ise basitçe, belirli bir kültürü sarsmak ve bu önemli konuya ilişkin tartışmaları canlandırmaktır.”

###
Editörlere notlar
UNICEF Kökünden Koparılan Eğitim: Göçmenler, Mülteciler ve Yerinden Edilenler: Her Çocuk için Eğitim Hakkının Yaşama Geçirilmesi başlıklı raporunu 18 Eylül Pazartesi günü açıklayacak. Raporun kopyası için hwylie@unicef.org

UNICEF hakkında
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla ilgi için:www.unicef.org

Bizi Twitterve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, Tel: + 90 312 454 1010, shosta@unicef.org 
Helen Wylie, UNICEF New York, Tel: +1 917 244 2215, hwylie@unicef.org 

KBS hakkında
KBS günümüzün teknoloji ağırlıklı dünyasında firmalara gelişip büyümelerinde yardımcı olan küresel bir iletişim ajansıdır.  Küresel ağımızda ofislerimizin bulunduğu yerler New York, Los Angeles, Toronto, Montreal, Londra ve Şangay’dır.  Müşterilerimiz arasında ise şu kuruluşlar yer almaktadır: BMW, American Express, Unilever, Bank of Montreal, Harman, Stanley Black & Decker, Thomas Cook Group, Vodafone, Compare  Market, Alibaba, Jose Cuervo ve Vanguard. Daha fazla bilgi için: www.kbsagency.com.

PCI hakkında
PCI Media Impact 1985 yılında New York eyaletinde kurulan bir 501(c)(3) kuruluşudur (faaliyetlerindeki kamu yararı nedeniyle belirli vergilerden muaf olan kuruluş). PCI Media Impact, dünyanın çeşitli yerlerindeki topluluklarda değişim sağlamak üzere yayın medyasıyla öykü anlatmanın esinlendiriciliğinden oluşan gücün kullanılmasında uluslararası bir öncüdür. Ortaklarıyla birlikte 30 yıldır süren çalışmalarında PCI Media Impact 125 program için 7.000’den fazla bölüm hazırlamış, bilgilenmeye katkıda bulunmuş, zamanımızın en yakıcı kimi konularında tutum ve davranış değişiklikleri sağlamıştır: HIV/AİDS’in önlenmesi, cinsel sağlık ve üreme sağlığı, anne ve çocuk yaşatma, su, sanitasyon ve hijyen, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınma. Bu alanlarda hazırlanan prodüksiyonlar 60 ülkede 2 milyardan fazla insana ulaşmıştır.