Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2017)

UNICEF, bir sonraki Genel Direktöre ilişkin yapılan açıklamayı memnuniyetle karşıladı


Ms. Fore 1 Ocak 2018 itibarıyla UNICEF’in yedinci Genel Direktörü olarak görevine başlayacak

NEW YORK, 22 Aralık  2017–Görev süresi 31 Aralık 2017’de dolacak olan Anthony Lake’in yerine Henrietta H.Fore’un UNICEF’in yeni Genel Direktörü olarak görevi devralacağına ilişkin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından bugün yapılan açıklama UNICEF tarafından memnuniyetle karşılandı.
 
Yaklaşık 40 yıllık bir kamu sektörü hizmeti bulunan Ms. Fore, Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve ABD Dışişleri Bakanlığı Dış Yardımlar Dairesi Direktörlükleri (2007’den 2009’a) görevlerinde bulunan ilk kadın olma özelliğini taşımaktadır.  USAID’deki kariyerinin başlarında Asya Yönetici Yardımcılığı ve Özel Sektör Yönetici Yardımcılığı görevlerinde de (1989’dan 1999’a) bulunmuştur.
 
Ms. Fore bunlara ek olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı, Dışişleri Bakanlığı Operasyon Direktörlüğü ve ABD Hazine Bakanlığı Darphanesinin 37’inci Direktörlüğü gibi görevlerde yürütmüştür.
 
Ms. Fore halen bir imalat ve yatırım şirketi olan Holsman International’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’sudur. Kendisi ayrıca kalkınma ve dünya çocuklarına yönelik çalışmalara odaklanmak üzere kar amacı güden ve gütmeyen pek çok kuruluşta başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir.
 
Anthony Lake: “Şüphesiz, Henrietta Fore UNICEF’in çocuklarla ilgili çalışmalarına zengin bir deneyim katacaktır. Kuruluşun da kendisini ben görevdeyken olduğu gibi destekleyeceğini biliyorum. Onun başarısı UNICEF’in, dolayısıyla çocukların başarısı olacaktır.”
 
Ms. Fore 1 Ocak 2018 itibarıyla UNICEF’in yedinci Genel Direktörü olarak görevine başlayacak.
 
#####
 
 
UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yörelerinde çalışmaktadır. Çalışmalarımız 190 ülkede ve bölgede, herkes için daha iyi bir dünya amacıyla, nerede olursa olsun, her çocuğa ulaşmayı amaçlamaktadır.  UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin
 
Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, shosta@unicef.org, +90 312 454 1010
 
Christopher Tidey, UNICEF New York, ctidey@unicef.org, +1 917 340 3017