Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2017)

2017'de saldırı altındaki çocuklar


Dünyada çatışmaların sürdüğü alanlarda sıkışıp kalan çocuklar için 2017 bir ‘kabus yılı’ oldu

2017 çatışmaların ortasında sıkışıp kalan çocuklar için yıkım getiren bir yıl oldu. Çocuklar, güvende olmaları gereken yerlerde, evlerinde, okullarında, hastanelerde ve oyun alanlarında saldırılara maruz kaldı.  Pek çok çatışmada çocuklar kasıtlı olarak hedef alınarak; kalkan olarak kullanıldı, öldürüldü, sakat bırakıldı, kaçırıldı, savaşan taraflara katılmaya zorlandı.  Milyonlarca çocuk ayrıca yıkıcı savaşların beraberinde getirdiği hastalıkların pençesine düştü. 

Saldırılara maruz kalan ve evlerinden sürülen Rohingyalı çocuklar Myanmar’dan kaçarak komşu ülke Bangladeş’e sığındı.  8 yaşındaki Mohammed Yasin, Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrindeki derme çatma Kutupalong mülteci kampına yeni gelen Rohingyalı çocuklardan biri.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da şiddet ve devam eden çatışmalar on milyonlarca çocuğun sağlığını tehdit ediyor. Savaşın yıkımını yaşayan Yemen’de çatışmalar ve çöken sağlık sistemi yüzünden dünyanın gördüğü en yaygın kolera salgını ortaya çıktı. Hastalar ülkenin başkenti Sana'a’da tedavi görürken. 

Tecavüz, zorla evlendirme, kaçırma ve köleleştirme artık silahlı grupların başvurdukları standart taktikler haline gelmiş durumda. 15 yaşındaki Dada, Nijerya’nın kuzeydoğusunda Boko Haram tarafından kaçırılıp, esir tutulurken tecavüze uğrayıp hamile kaldı. “Geri geldiğimden bu yana büyük acılar çektim” diyor. 

Irak’ta Musul gibi abluka altındaki kentlerdeki çaresiz çocuklar ve aileleri her durumda olumsuzluklarla burun buruna yaşıyor: Kaçmayı deneyerek keskin nişancıların kurşunlarına ve mayınlara maruz kalmak ya da yerlerinde kalıp yoğun bombardıman ve şiddet altında hayatta kalmayı ummak… Çocuklar şiddetli çatışmalardan kaçtıktan sonra eski Musul dışında dinlenirken… 

Güney Sudan’da çatışmalar ve kıtlık sonucunda insanlar komşu ülke Uganda’ya geçmek zorunda kaldı. Ülkeye giriş yapan mültecilerin çoğunluğunu çocuklar ve kadınlar oluşturuyor. Uganda’daki kabul merkezinde bir erkek çocuk yeni gelen Güney Sudanlı mültecilerle birlikte kayıt kuyruğunda bekliyor. 

Doğu Ukrayna’da 17 yaşındaki Dasha köyündeki çatışmalar yoğunlaştığında bomba sığınağı olarak kullandıkları aile kilerinde.  Köy, hükümetin denetiminde olan ve bu denetimin dışında kalan bölgeleri birbirinden ayıran, çatışmaların en yoğun biçimde sürdüğü ve ‘temas hattı’ olarak adlandırılan hat üzerinde yer alıyor. 

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde yüzlerce çocuk Kasaï bölgesini kasıp kavuran şiddet yüzünden yaralanmış durumda. Henüz bebek olan kız kardeşini kucağında tutan 9 yaşındaki Tshitembda köyleri saldırıya uğradığında ailesiyle ormana kaçarken düşmüş ve gözünden yaralanmış. 

5 yaşındaki Lina Suriye Arap Cumhuriyeti’nde kuşatma altındaki doğu Ghouta’daki hasar görmüş bir evde dedesiyle birlikte kalıyor. Burada çatışmalar insanların çektiklerini daha da ağırlaştırmış.  Savaşan taraflar çocukları koruma yükümlülüklerini yerine getirmeli, uluslararası topluluk da sorumlulardan hesap sormak için daha fazlasını yapmalı.