Anasayfa > Basın Merkezi > 2018 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2018)

Güçlükleri Aşmak için Eğitim


Fotoğraflar: UNICEF/Turkey/2017/Rich

Luay henüz 8 yaşında, ama yaşadığı deneyimler onu genç bir kahraman yapmış: Genç bir Zorro. 
2 Mart 2018 –  Büyüdüğünde O da Zorro gibi doğruluk ve adalet için mücadele edecek. Yüzündeki ifade, bu yaşamda hiçbir şeyin imkânsız olmadığını gösteriyor. Yaşadıklarını öğrenince biz de öyle olmasını diliyoruz. 8 yaşındaki Luay’ın hayat amacı sanki doğduğunda kulağına fısıldanmış: Luay Arapça’da koruyucu ve kalkan anlamına geliyor.  


 

Luay büyüdüğünde Türkçe öğretmeni olup öğrenci yetiştirmek istiyor. Öğretmenlik yapacak, çünkü “birşeyler öğretmenin en iyi yanının aynı zamanda insanın kendisinin de yeni şeyler öğrenmesi” olduğuna inanıyor. Okulunu ve okul sonrası zamanının büyük bölümünü geçirdiği çocuk dostu alanı çok seviyor; bir de Suriye’de bırakmak zorunda kaldığı büyük annesini de çok seviyor. Yine de umutlu; kısa sürede kavuşacaklar…
 
Luay ve ailesi evlerinin üzerinde dolaşan savaş uçaklarından kaçmış. Küçük çocuk bunu “Suriye’ye hiç dönmeyeceğim, orada uçaklar var” diyerek anlatıyor. Uçak sesinden nefret ediyor. Yaşam O’nu, gelecek düşlerini evinden ve köklerinden uzaklarda kurmak zorunda bırakmış.
 
Halep’ten ayrılmak zorunda kalan Luay, eğitimini Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Programının desteğiyle Kilis’te sürdürüyor.  Luay’ı almak üzere toplum merkezine gelen babası şöyle diyor: “Ancak eğitim yoluyla bilgiyi bir kuşaktan diğerine aktarabilirsiniz. Bilgi olmadan bir kuşak kaybolup gidecektir. Bu da hiç istemediğimiz bir şey. Zaman zaman koşullar eğitimi ikinci plana itse bile çocuklarımızı okula göndermeliyiz.” 


Pek çok aile yaşadıkları ekonomik güçlükler nedeniyle çocuklarını okula gönderemiyor. Bu nedenle Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Programı, okullaşmayı özendirmek ve çocukların okula devamlılıklarını sağlamak amacıyla düzenli gelirleri ve sosyal güvenceleri olmayan ailelere destek sağlıyor. ŞEY; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2003 yılından bu yana uygulanmakta olan ulusal bir sosyal koruma programı.  2017 yılı başında Suriyeli ve diğer mülteci aileleri de kapsayacak şekilde genişletilen programın bu ayağı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Kızılayı ve UNICEF’in yakın işbirliğiyle hayata geçiriliyor. Programın kapsamının genişletilmesine Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO) da destek sağlıyor. Program ayrıca Norveç ve ABD hükümetleri tarafından da destekleniyor. İşte bu yardımlar Luay’ın okula gitme konusunda yaşadığı sorunları aşmasına yardımcı olacak.Bunun gerçekleşebilmesi içinse, ŞEY Programı kapsamında Luay’ın ailesini ziyaret eden Türk Kızılayı’nın topluma erişim ekipleri program hakkında bilgilendirme yapmanın yanısıra Luay’ın düzenli olarak okula devam etmesi için de ailesini teşvik ettiler.
 
Babası Luay’ın Zorro’ya duyduğu hayranlıktan söz ederken O’nun başka tür bir Zorro olduğunu söylüyor: Sloganı ise “kılıç yerine kalem”. Olur da Luay’la tanışırsanız yaşamış olduğu kötü şeyleri unutması ve ne istiyorsa hepsinin gerçek olması dileklerinizi iletin. Bunun için O’da umutlu ve sıkı çalışan biri. Aldığı destek hayatını değiştiriyor. Luay henüz 8 yaşında, ama yaşadığı deneyimler onu genç bir kahraman yapmış: Genç bir Zorro.